Grafik Tasarımcı’yım, Diyebilmek

Grafik Tasarımcı’yım, Diyebilmek

Kendinizi Tanıyın !

Her şeyden ilkin bir tasarımcının kendisini fazlaca iyi bilmesi gerekir. Sınırlılıklarını, nelere reaksiyon verebileceğini, neleri sevmediğini, neleri sevdiğini, en fazlaca neleri istediğini ve istediği şeyler için neler yapması icap ettiğini bilmesi gerekir.
O şekilde her işe sazan şeklinde atlamamak gerekir.”

Rahat olan her şeyi alfabenizden kaldırın, yakın ! yıkın ! parçalayın ! fakat kabullenmeyin.

Rahat olan işleri yaptığınızda sevinmeyin veya övünmeyin. Şu sebeple bunlar zora dönüştüğünde ya işkence olur sizin için veya ” öff”leye, “pöff”leye yapmanıza sebep olur. Buda zora karşı vereceğiniz harpte direncinizi kırar. Mantıken en basit kendinizi şuna odaklayın; ” Rahat ve basit işi hepimiz yapar, mühim olan zoru başarmaktır.”

Tutkulu olun ! Uğraşın ! Gayret gösterin !

Kim bilir aşırı istekli olmak, bu işte eğer olmazsa olmazlardan biri, sebep ? diyecek olursak, bu mesleğin muayyen çizgileri yok kısaca ucu aleni bir meslek. Teknoloji geliştikçe bizimde gelişmemiz lazım ki, grafiker’im diye geçinenlerin bir adım önüne çıkalım bunu da ” Gayret göstererek ” ” Uğraşarak. ” yapacağız. Kendimden misal vermek isterim. Ben yalnız corel draw ve Photoshop programlarını biliyorum fakat bunların bana yetmiyeceğini de biliyorum onun için kendime sıralama yaptım yavaştan yavaştan diğer programları öğrenmeye başladım. ” Ihmal etmeyin, bu meslekte kimse siyah kaşınıza, siyah gözünüze bakmaz. ! ”

Sabırsız olun ! Devamlı isteyin ! Kendinizi kısıtlamayın !

Bir çok insan sabırlı olunduğu süre her işin olumlu olacağını düşünür fakat bizde tam tersi sabır denen kavram yalnız satın alan ilişkilerinde olmalı hemde fazlasıyla… Art kalan işimizde devamlı yeni şeyleri istemeyi bilmeliyiz. Birtakım şeyleri ivedi kavrama noktasında sabırsız olmak en ideal seçeneklerdendir. Misal yeni çıkan programı herkesten ilkin öğrenmeye çalışmak, yeni çıkan bir tekniği işlerinde hemen yürütmek, bir sonraki tekniğin veya programın nasıl sonuçlanacağını sabırsızlıkla beklemek şeklinde… ” Sabırsız olun dedik fakat dozunu da kaçırmayın doğal olarak. ”

Saçma sapan hayaller kurun !

” Ne ilgi kardeşim, abartma ” diyen sesleri duyabiliyorum şuan. Bir bebeğin gelişimi için anne-baba sütü ne kadar gerekliyse, yaratıcılığımızın ve düş gücümüzün gelişmesi için düş oluşturmak işte o denli önemlidir. Düş kurarak, beyin fonksiyonlarını devamlı aleni bir anten şeklinde hazırda tutmamızı sağlar. Bu sayede bir tasarım için senaryo düşünürken daha süratli ve alelade şeylerden fazlaca değişik şeyler düşünmeye başlayacaksınız. ” Saçma sapan derken kendinizi Avusturya’da kangurularla zıplarken falan düşünmeyin, us sağlığınız açısından pek iyi olmaz. ”

Dosttan fazlaca şarkılarınız, filmleriniz ve online oyunlarınız olsun !

Her insanın fazlaca iyi dostu olacak diye bir kural yok. Bu insanların geçimsiz bulunduğunu da göstermez. Birtakım insanların dostlarından fazlaca şarkıları mesut eder. Bilhassa bir tasarımcıysanız şarkılarla filmlerle yatıp kalktığınız için pek fazlaca diğer insanlara gerek duymuyorsunuz. Örnek, şuan bu yazıyı yazarken bile müziğim beni sadece bırakmıyor.
(Miley cyrus – FU çalıyor.) Bilincinde olmayan arkadaşlarımız için söyleyeyim, müzik bir tasarımcının gelişiminde vazgeçilmez bir unsurdur. Hem ruhu beslediği şeklinde yaratıcılığı da taze meblağ. ” Asosyalsiniz kardeşim siz, diye haykıran arkadaşlara merhaba olsun, Asosyallik insanoğlunun kendini kandırmasıdır. Bizler burada EKŞIN yapıyoruz.”

Başarınızla övünmeyin !

Doğal olarak bu birazcık göreceli bir kavramdır fakat hani derler ya. ” İyilik yap denize at.” diye, işte bahsetmek istediğimde böyle bir durum. Hepimiz sizin başarınızı bilsin fakat siz yinede cemaat içerisinde bahsetmeyin. Şu sebeple sizi imrenen insanoğlu fazlaca olacaktır, ek olarak sizin karakteriniz ile alakalı sallama icra eden insan türevleri de olacağı için ılımlı olun, yüce orta yerde söylemeyin. ” Doğal olarak dünyayı kurtarırsanız dediklerime aldırış etmeyin. ”

Oldukça fazla çok uzatmayın ! Az, öz olun ! Kelebek şeklinde uçun arı şeklinde… tamam tamam !

Kendi işinizde olsun insan ilişkilerinizde olsun uzun konuşmalardan süslü laflardan ırak durun, durun ki ” Kaş yapacağım derken göz çıkarabilirsiniz. ” buda bulunduğunuz cemaat içerisinde veya müşterilerle olan ilişkinizde size karşı olan olumlu düşünceleri yerle bir edebilir. ” Kabul ediyorum, bende fazlaca konuştum.”

Başarıyı yakaladığınız süre kendinize minik sürprizler yapın !

Buradaki konu, bahis birazcık değişik gelebilir. Sürpriz söylediğin ismi üzerinde başkası yapar, senin haberin olmaz. Fakat şairinde söylediği şeklinde kimseden bir şey beklemeyeceksin. ( Bunu hangi şair demiş bilmem.) Kısacası; kendinizi minik şeylerle mesut edin, bundan dolayı siz mesut edilmeyi hak ediyorsunuz bunu da başarınızı veya güzel gelişen bir vakası kutlamak için kullanabilirsiniz. ” Mesut edin dediysek gidin araba alında demedik, çikolata alın, şeker alın. ”

Değişik olmayı kendinize ilke edinin !

Basit insan olmayı hiç kabul etmeyin. Hep değişik düşünün, değişik şeyler meydana getirmeye çalışın. ” Sakın !! abartıp ta amuda kalkıp tasavvur meydana getirmeye falan çabalamayın.”

Yeniliğe hep aleni olun ! Yeni ilgi alanları oluşturun

Yenilikten kastımız, gidip de yeni program öğrenmek değil ! ilgi alanınızı birazcık daha genişletin. Sözgelişi; tasarımla ilgileniyorsanız, markalarla da ilgilenin, senaryolarla da ilgilenin, metin yazın, müziğe yönelin. ufkunuzu genişletecek işlere yönelin. ” Gidip de atomu parçalayın demiyoruz, lütfen !! ”

veeee… En son kendiniz şeklinde olun !

Kim bilir üstünde en fazlaca durulması gerekenlerin en başlangıcında yer saha bir mevzu, insanoğlunun kendisi şeklinde olmasıdır. Yapmacık davranmayın, kişilerin sizi idrak etmek istedikleri şeklinde davranmayın bu hem tarzınıza ziyan verir hemde kendinizi kandırmanıza zira çelişkiye düşmenize sebep olur. ” Ohh be !! nihayetinde sona erdi.”

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla