Herkese merhaba bu gün adobe’nin yeni doğmuş çocuğu Adobe XD’den bahsedeceğim daha doğrusu resimli kullanımını anlatıcam. Öncelikle blogumuzda bulabilirsiniz adobe xd nedir tıklayak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Öncelikle bu programı kullanabilmek için appel mac bir bilgisayara ihtiyaçınız var şuan için windows kullanıcıları için geliştirilme aşamasında aslında bende bu programı kullanabilmek için gidip mac aldım desem yalan olmaz. Adobe xd yüklemenizi yaptıktan hemen sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Adobe xd kullanımı
Adobe xd kullanımı

Bu ekranda gördüğünüz gibi akıllı telefonlar uygulamasından tutunda özel ölçüye kadar tasarım yapmanız mümkün. Bu ekran üzerinde örnek birde tasarım sayfaları var bunu açmak veya incelemek için “Begin Tutorial” butonuna basmanız yeterli bastığınızda aşağıdaki ekranı görüyor olmanız gerekmektedir veya benzerini..

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Bu ekranı açarak uygulama örneklerini görebilirsiniz. Peki şimdi biz bu tasarımları nasıl yapabiliriz. Aşağıdaki ekrandan göre bilirsiniz.

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Eğer web tasarım yapacaksanız web alanından px ölçülerine seçerek devam edebilirsiniz. Yeni açılan sayfa bu şekilde görünmektedir ve açmış olduğunuz px ölçülerine görebilirsiniz çalışma alanın sol üst tarafında yazmaktadır. Aslında olabildiğince basit ve kullanışlı bir program olmuş ve en zevk alacağınız kıs ise prototype oluşturmak.

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Açtığınız çalışma alanında oluşturacağınız geometrik şekillerin köşelerine ovallik verebilirsiniz onun içinde sağ taraftaki  APPEARANCE menüsünden yapmanız mümkün ve hatta bu menüde dış çerçeve renklerini değiştire bilir dolgu renkleri verebilirsiniz ve hatta saydamlığınıda ayarlayabilirsiniz. Bunların dışında oluşturduğunuz şekilin istediğiniz köşesine ovallik verebilirsiniz.

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Bu dersi anlatabilmek için acele bir şekilde bir tasarım yaptım ve bu çalışma alanında oluşturulan geometrik şekillerin içerisine sürükle bırak yaparak şekiller içerisine görseller ekleye bilirsiniz. Yan yana çalışma alanları oluşturabilmek içinse sol menüde bulunan arama aracının üzerindeki aracı kullanarak boş bir yere tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer çalışma alanınızı değiştirmek isterseniz veya uzatmak isterseniz çalışma alanına tıklamınız yeterli olacaktır. Tıkladığınızda çalışma alanınızın kenarlarında ve ortalarında mavi noktalar göreceksiniz bu noktaları kaydırarak çalışma alanını dilediğiniz şekilde tekrar boyutlandırabilirsiniz.

Prototype yapmak için yani örnek bir çalışma yapmak için çalışma alanınızın sol üst köşesinde DESİGN ve PROTOTYPE yazmaktadır. Şunuda söylemek gerekli eğer prototype yapacaksanız birden fazla çalışma yapmış olmanız gerekmektedir.

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Gördüğünüz gibi PROTOTYPE menüsündeyim bu menüyü seçtikten sonra çalışma alanınızın sol üst köşesinde mavi bir şekil göreceksiniz ki bu artık prototype oluşturmanızın gerektiğini göstermektedir.

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Bu ekranda gördüğünüz gibi sürükle bırak işlemini yaparak prototype çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz bunu yapmanız içinse aşağıdaki görseldeki gibi seçtiğiniz alanda mavi kutu içerisinde bir yön oku çıkmaktadır ki buda seçmiş olduğunuz alanı nereye bağlamanız gerektiğini göstermektedir.

adobe xd kullanımı
adobe xd kullanımı

Seçimi yaptıkta sonra tıklandığında hangi çalışma sayfasının açılmasını istiyorsanız sürükle bırak yönetimi ile yapabilirsiniz.

Prototype örneği olarak aşağıdaki videoyu inceleye bilirsiniz.

https://youtu.be/fEAMaswB1WQ

Eğitim videosu olarakta aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Sormak istediklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz cevap verebilirim iyi günler iyi çalışmalar..

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.