Doğru Tasarımın Temel İlkeleri Nedir?

Grafiker, mimar, reklamcı, modacı… Veya yalnızca tüketici. Tamamımız bilgili veya bilinçsiz bir halde tasarımla yaşıyoruz aslına bakarsak. Tasarım bombardımanına tutulduğumuz şu çağda, iyi ve doğru tasarım için neler yapmalıyız? Nereden başlamalıyız? Hangi ilkeleri göz önünde bulundurmalıyız?

Giriş olarak tasavvur terimini ele almayı seçtim. Bunun sebebi, hayatımızda bulunan aslına bakarsak her öğenin, her nesnenin iyi veya fena birer tasavvur nihayetinde oluşması. Tasavvur, doğru yol izlendiğinde muhteşem bir görsel show olabileceği şeklinde, aynı halde belli ihmaller nihayetinde da birer fiyaskoya dönüşmektedir.

Evet, hayatımızın her alanında. Mobilyalar, binalar, giysiler, aksesuarlar, afişler, filmler ve daha birçoğu… Tamamı tasarımla iç içe olan, tasarımı bir halde kullanan/ kullanmak zorunda olan dallar.

Peki nelerdir doğru tasarımı oluşturmanın yolları? Hangi ilkeleri göz önünde bulundurmak gerek tasarımımızı oluştururken?

1)Renk
Her rengin bir mana taşıdığını biliyoruz. Siyahlarla dolu bir tasarıma baktığımızda içimizde oluşan karamsarlık, pembelerle oluşan bir tasarıma baktığımızda ise hissettiğimiz canlılık, kıvanç duygusu bu nedenle. Yalnızca yalnız mana barındırmıyor doğal.. İnsan algılarının, bilinçaltının ayırdını icra ettiği bu kavram tasarımın esas taşlarından biri.

‘’Doğru rengi neye gore ve iyi mi seçeceğim?’’ sorusu beliriyor tasarımcının aklında.

Kimi renklerin bilinçaltında algılanışına gore umumi anlamlarını yani şöyleki ifade edebiliriz:

Kırmızı: Kuvvetli, tehlikeli, heyecanlı, açlığı andırır
Yeşil: Serin, sakin, naturel
Mavi: Serin, sakin, dramatik
Siyah: Soğuk, prestijli, sofistike
Sarı ve altın sarısı: Lüks, varlıklı
Mor: Soyluluk, imparatorluk
Saydam: Pak, saf, katıksız

Doğru rengi kullanmak kadar, renkleri uyum içinde kullanmak da mühim. Ben bunun için şu güzel siteyi kullanıyor ve sizlere öneriyorum: https://colorschemedesigner.com

2)Çizgi
Düz veya kıvrımlı, kalınca veya ince, kesikli, grenli, keskin… Çizginin her çeşidi mevzubahis. Bunların da bir dizi anlamları var doğal olarak.
Yatay Çizgi: Durgunluk
Düşey Çizgi: Itibar
Diyagonal Çizgi: Canlılık
Kıvrımlı Çizgi: Zarafet

 

Doğru Bir Tasarımın Esas İlkeleri Nelerdir?

 

3) Ton
Ton ve çizgi tasarımda kontrast meydana getiren öğelerdir. En sık kullanılan tonlama grinin tonları ve siyahtır.

Doğru Bir Tasarımın Esas İlkeleri Nelerdir?

 

4) Doku
Tasavvur yüzeyi üstünde tekrarlara dayalı bir intizam bulunuyorsa dokunun varlığından laf edilebilir. Dokularla üretilen birçok kağıt tipi vardır; katı ve düz, katı ve grenli, löp ve düz, löp ve grenli vs.
Doğru Bir Tasarımın Esas İlkeleri Nelerdir?

 

6) Norm
Tasavvur devamlı muayyen ölçülere dayanılarak yapılır. Ölçülerin büyüyüp küçülmesi etkiyi ve algılanırlığı değiştirir.
Doğru Bir Tasarımın Esas İlkeleri Nelerdir?

 

7) Doğrultu:
Tasavvur üstündeki öğelerin yönü tıpkı diğer unsurlar şeklinde verilmek istenen mesajın anlamını etkisinde bırakır.

Doğru Bir Tasarımın Esas İlkeleri Nelerdir?

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla