Daha önceki yazılarımda da iletişimin öneminden bahsetmiştim. ( İletişimi Anlayabilmek ve Kavrayabilmek )

Editörlük, günlük tertipli olarak sisteme girerek içeriğin düzenlenmesinde, yeni haberlerin girişini elde eden, güncelleme ve düzenlemelerden sorumlu iletişimcilerdir. Her insanın yapabileceği bir iş benzer biçimde görülmekte olup iletişimden anlamış olmayan kişilerin eline verildiği de görülmektedir. Aranılan niteliklere bakalım. Data birikimi, ova dilinde akıcılık, sorunları irdeleyerek çözüme ulaştırabilmenin yanı dizi ; Türkçeye hakimiyeti iyi , resim düzen kabiliyetine haiz, sayfa düzeni ve tasarımında bilinçli olması gerekmektedir.

Ben en başta Türkçe dili bölümüne ağırlık vererek adım atmak isterim. Ne yazık ki baştan beri dediğim benzer biçimde. İletişimi anlamalı ve uygulayabilmeliyiz. Hayatımızın her alanında bu geçerlidir. Bunu dil aracıyla yönlendirmeliyiz elbet. Editörlük her insanın yapabileceği iş olarak görülmemeli. Zira dilini iyi kullanamayan, haberleşme kanallarında bilgiden mahrum birisini kim anlamış olur? Yahut umursar mı?

Ek olarak bu düzende geçindiren kişiler hem de kurumlarına ziyan vermektedir. Meydana getirilen hatalar içeriğe yansıyacağından okurların tepkisini çekecektir. Kurumun ileri dönemlerde bu sorunla başına gelebilecek apaçık ortada olacaktır. Bunu bir örnekle izah edeyim. X ajansındaki editörlerin bana öğretmenlik yapması durumunu anlatacağım. İşin ilk günü editör ile alakalı bilinçli olmama rağmen gözlemlemek adına sıfırdan dinleyici oldum. Havadis, informasyon, salık ajansında içerik panellerini gözlemlediğimde gördüğüm şuydu. Bayağı, Tertip tuşu otomatik yapıda olan ve görselin eklenip , makalenin okunmadan paylaşılmış olduğu bir ortam. Aynı gün içinde ilk havadis, informasyon, salık denememi yaparken dikkatli okuyup , görseli oluşturarak paylaşımda bulundum. Editörleri denetleyen sorumlu kişiden tebrik almıştım. Fakat bu demek olmuyor ki havadis, informasyon, salık ajansı işleyişini çözdüm. Bu kişi havadis, informasyon, salık sitesinde köşe yazarıydı. Yazdığı köşe yazısını merakla okurken sözcük eksikliği, gözden kaçan harf düşmeleri, noktalama yanlışları benzer biçimde gözüme çarpan hataları kendisine bildirdiğimde, iğneleyici bir teşekkür cevabı almıştım. Bence meydana getirilen hatalardan ivedi dönülmeli, kişiler ikazları kendi yararına gözetmeli.

Kısacası işin ayrıntılar bölümü mühim. Türkçeyi iyi kullanabilmek, havadis, informasyon, salık başlığını tertipli bir halde kurmak. Tamamlayıcı görseli oluşturup, gözden dercetmek bu aşamada mühim. Bir ihtimal gün içinde onlarca havadis, informasyon, salık düzenlenmesi gerekebiliyor. Fakat bu düzen hem büyüme açısından mühim bununla beraber kurumun yararına olacaktır.

Bu iş için birazcık görsel kısmında program bilgisi gerekiyor. Photoshop programıyla bu problemi anlık çözüme ulaştırabilirsiniz. Fakat diğer ova bölümü informasyon ve birikime dayanıyor. Birazcık da office word ve internet sayfası için açık oturum bilginiz olursa kafi olacaktır.

Editör olabilmek için ilkin fikirlerinizi oluşturmalı, hedeflerinizi belirlemeli ve yazılarınızı denemelisiniz. Bunu çevrenizle paylaşarak iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Etraf kısmında bu bilgilerden haberdar olan kişileri seçmenizde fayda var.

Editörlük başvurularında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar ;

Editörlük pozisyonuna başvuru için gönderilen misal yazıda yazım yanlışı bulunanların ve eksik informasyon gönderenlerin başvuruları dikkate alınmaması gerekiyor.

Türkçe dil bilgisi, yazım ve noktalama hatalarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bireyin yargıç olduğu tasarım programlarını belirtmesinde fayda vardır.

Kaynaklar belirtilmelidir.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.