Tektabanca (freelancing) emek harcama dünyasında girişimciler kendileri için, aka şirkette ayrı bir bölüm tarafınca düzgüsel halde yürütülen birkaç görev almak zorundadırlar. Bu görevlerin bir çok, tektabancaların (freelancers) alışkın olduğu yaratıcı sürecin parçası değildir, hatta tercihen usandırıcıdır. Sağ beyin çizgisel alana dalma düşüncesinde sık sık ürperti yaratır. Bu benzer biçimde tafsilat istilasına uğramış görevler, çoklu işe soyunmuş tektabancaları gerecektir fakat tamamlanmalılar.

Bir görev de sözleşmedir. Sözleşmeyi hazırlamak sizi korur ve yalnız bilgiyi belirtmez, daha önemlidir. Öyleki olmak zorundadır. Tektabanca çalışanların hata kabul etmez bir kontrat tarafınca ilgilerini korumaya adanmış yasal bir bölümle alakalı çıkarları yoktur. Hem de tektabancanın sözleşmesi kapsamlı, kısa ve açık olmalıdır. İşin faaliyet alanını, planlama taleplerini, iki tarafın beklentilerini ve dahasını özetlemelidir.

Bu yazıda; sözleşmenizde iç olması ve bizler tektabanca topluluğundakilerin kimi olduğu benzer biçimde kontrol dışı şeyler için azca bir şansın kalmış olduğu somut bir anlaşmanız olduğu için güvenilir olmanızı saptama işinize muavin olacağız. Bu yapılacaklar ve yapılmayacaklar umarız, kontrat planlaması ile gelen bir fazla kafa ağrısını ve varsayımı ortadan kaldıracaktır. Çeşitli sözleşmesel unsurların peşindeki mantığı anlayarak, kiralandığınız özel işinize uymak için sözleşmenizi daha iyi özelleştirebileceksiniz.

Temeller

Açıkça, esas bilgiyi ihtiva eder. Projenin “ne”’si ve “kim” idir. Iyi mi bir iş yapmanız için sizinle kim kontrat yapıyor? Bu, tüm olarak işi tanımlayan her sözleşmede yapıyor olan standart şeydir. Bu informasyon muhtemelen iki tarafça iyi biliniyorken her halükarda onu sözleşmenize koyun ki görevler ve sorumluluklar bakımından hepimiz aynı sayfada yer alsın. Şu sebeple öylesine esas bir bilgidir ki; tektabancalar çoğun projenin çatısını oluşturmak için gerekli olan bu kısmın ne kadar önemli bulunduğunu gözden kaçırırlar.

 Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Projedeki görevinizi baştan sonrasında kadar ve tamamen ne gerekiyorsa aydınlığa kavuşturduğunuzdan güvenilir olun, böylece alıcı giymek vazgeçtiğiniz şapkayı başınıza koymayı denememiş olur. (Örnek olarak, sizi tasarımdan, teknik yardımcı sağlamaya atamaya çalışmak bir kere projeyi başlatacaktır.)

Kim ve nelere haiz olduğunuzu bildiğiniz gibi; onların uygunluğu için projedeki rolünüzü değişiklik yapmak maksadıyla alıcı yüzünden odayı terk etmeyin. Oynamaya hevesli olduğunuz ve bulunmadığınız roller ile alakalı belirli özellikli olun.

Vakit dilimi

Bu tamamen projenin alacağı tarihi ve sözleşmenin kapsadığı süreyi belirler. Bazı zamanlar“Tektabanca”, projenin tamamlanmasından sonrasında müşterinin var gösterim akışındaki ürünün birleştirilmesine muavin olmak için açık süre bırakmak zorunda kalır. Fakat her süre değil. Başlangıçtaki süre dilimini kararlaştırmak ve sözleşmedeki şartları ve durumları şekillendirmek kapılmış avantajların olmadığını kesinleştirecektir.

Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Bir çok insan son teslim günlerinden hoşlanmaz ve birtakım tektabancalar da değişik değildir. Onları sevseniz de sevmeseniz de sözleşmenizin son teslim zamanı içermesi önemlidir. Getirebileceği baskıdan dolayı bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Müşterinin programını aklınızdan çıkarmadan, görevlerinizi tam anlamıyla tamamlamak için kendinize kafi süre ayırın. Sözleşmenin ne kadar tarihi kapsadığı ile alakalı gayri muayyen olmak, proje başlatıldıktan sonrasında geliştirmek için alıcı odanıza bulacak bir şeyler verecektir. Sorularıyla ve ilgileriyle, müşterilerin sunumlarınızı yanıtlamaya ihtiyacı olmalarının süre dilimine iç olduğu için güvenilir olun ki, böylece iyi mi ilerleneceğini tekrar duymayı beklemeniz, durmaksızın dizili kalmasın.

Teslim Bilgileri

Bunu sözleşmeden daha öteye taşımak, başlangıçtaki beklentilere sarahat getirir. Alıcı son ürünün nasıl biteceğini ve kendilerine iyi mi teslim edileceğini önceden anımsar. Bu sizi; sonradan, hangi dosya türlerine erişebilecekleri benzer biçimde şeyleri tahmin etmekten kurtarmış olur ve ikisinin de aynı sayfada bulunduğunu bilen müşteriye gönül rahatlığı verir. Bu ek olarak size müşterinin bu iş alanıyla alakalı informasyon derinliğinin işaretini ve bir kez teslim ettiğinizde bu ürünle ne kadar iyi çalışabileceklerini verir. Ürünün erişimine muavin olmak ve onu tamamlamak için müşterinin ihtiyacını önceden görebilmek, sözleşmenin diğer kısımlarını yöntemleştirmenize yardım edecektir.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Bir kere daha, rahat tutun. Müşterinin gereksinimlerine bir kere paha verdiniz mi, onlara proje ihtiyaçlarına kafi gelecek dosyalardan yahut dosya türlerinden daha fazlasını göndermeyin. Sakın onları, ne kadar uzman olduğunuzu gösterme uğruna içi ek dolu zip dosyaları ile etkilemeye çabalamayın. Bu durum tasavvur bilinci yerleşmemiş ve lüzumsuz tacizlerle cesaretlendirilmemiş müşteriyi ezecektir. Yalın tutmak; müşterilerinizi yol süresince mutlulukla taşırken, size yalnız iyi yapılma bir işten gelen iç huzuru vermekle kalmayıp bununla birlikte sizi sıradaki müşterinize ilerlediğiniz, oyalayan bir gelecekten hür bırakır.

Mali

Bir çok tasavvur işine gore, saat yerine gore faturalandırma hepimiz için daha kolaydır. Finansal mevzular üstüne bir anlaşmanız aslına bakarsan olabilir. Sadece onları sözleşmenizin içerisine dercetmek her halükarda iyi bir norm olur. Sırf ödemeler ile alakalı bir anlayışınız var diye alıcı her süre uygun olarak miktarı unutup süreleri değiştirir.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Şayet ikisinden biri caymak isterse; iş yapmadan önceden, iki tarafı da korumak için; ilk, depozito (kapora) üstüne anlaşın. Müşterinin size projeyi yaptırarak ve diğer müşteriler tarafınca saptırılmasından koruyarak bu depozitonun onları da koruduğunu anladığından güvenilir olun. Ek olarak sözleşmenin finansal bölümünün içerisine iptal maddesini iç edin. Bu Santa’nın azca ünlü kardeşi değil; bu aslen sizi, tektabancayı, müşterinin; iki tarafın, tamamlanmadan sonrasında erdirilmesi ihtiyaç duyulan finansal zorunluluklarını öne sürerek vazgeçmesi durumundan korur.

Gözden geçirmeler ve değişiklikler

Ek olarak kendinizi, bahşiş tarafınca örtülmüş ürünün içerisine ne kadar gözden transfer ve değişikliği ifade eden maddeyi iç ederek koruyabilirsiniz. Sözleşmede açıkça belirtilen sayıların ötesine giden, istenen değişimler için fiyatlandırmayı ayarlayarak, onların ayrıcalıklarını kötüye kullanmamalarının önüne geçmiş olmuş olursunuz. Bunun her iki yan için bir izah olmadığı hikayesinde açık olun. Bunu iç ederek, alıcı memnun kalmak için katı olacak yahut hakikatı tahmin etmek için çoklu teşebbüse ihtiyacınız olacak demiş oluyorsunuz. Bu basitçe ayırt fiyat ki bizler karar vermeden önceden birtakım şeyleri tamamen muayyen bir işleme doğal olarak tutmak için zamana ihtiyaç duyuyoruz ve onu bir kez eylem halinde gördük mü bir düşüncenin çalışıp çalışmayacağı ile alakalı fikrimizi değiştirebilmek için özgürlüğe haiz olmamız gerekiyor.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Profesyonelliğin her süre kazanması icap ettiğini hatırlayın, o yüzden sözleşmenin alakalı bu kısmının değişik bulunmasına ruhsat vermeyin. Evet, onları harekete geçiren her hevesin bir kararı olarak birtakım müşterilerin istekler ile size onlarca defa art gelmesi ağır olabilir, fakat makul olun. Sizi geçmişte yakan biri yüzünden tüm müşterilerinizi cezalandırmayın. Beğeninize uygun düşmüyorsa bile, gururunuzun sizi müşterinin nazik ve alçakgönüllü gözden transfer miktarından alıkoymasına ruhsat vermeyin. Her şeye rağmen tasarım size ilişik olabilir sadece onlar size parayı, kendilerine yapmanız için ödüyorlar.

Sonuç

En nihayetinde; sözleşmenin baştanbaşa ustalaşmış ve temiz olduğu için güvenilir, projedeki iki tarafın da rollerini belirlemede ise olabildiğince ayrıntılı olun.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.