Google’dan süper bir yenilik Guetzli

Google’dan süper bir yenilik Guetzli

Google’dan devrim niteliğinde bir buluş daha ortaya çıktı. JPEG uzantılarının dosya boyutları artık %35 daha az ve daha kaliteli olacak. Açık kaynak kodlu  bu program sayesinde web siteleri %35 daha hızlı olacak. Guetzli adı verilen JPEG sıkıştırma teknolojisi JPEG algoritmasında %35 tasarruf sağlıyor.

Google blogundan yaptığı açıklamada yazılım mühendisleri Robert Obryk ve Jyrki Alakuijala, Guetzli’nin daha önce geliştirilen Zopfli adlı sıkıştırma algoritmasına oldukça benzer olduğunu söyledi. PNG dosyalarını sıkıştıran bir teknoloji olan Zopfli ve RNN, RAISR, sıkıştırma teknolojilerinde farklı teknikler kullanılıyordu.

 

google guetzli jpeg sıkıştırma teknolojisi

Guetzli’de renk alanı değişimi ve niceliksel açıdan farklı ve çok aşamalı bir sıkıştırma uygulandığını söylüyor. Diğer yandan bu sıkıştırma yönteminin mevcut yöntemlerden çok daha fazla zaman istediğini de ekliyor ve yine de bu tasarruf için katlanılır bir iş olduğunun altını çiziyor.

Guetzli’yi yakından tanımanızı ve Guetzli Github sayfasını incelemenizi tavsiye ediyorum.

Guetzli’nin kelime anlamı ise İsviçre Almancasında kurabiye/bisküvi anlamına geliyor..

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla