Grafik Tasarımcı olmak, aslında Problem Çözme Sanatıdır

Grafik Tasarımcı olmak, aslında Problem Çözme Sanatıdır

Grafik Tasarımcısı olmak isteyenlerin, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, renk ve yöntemleri en ince ayrıntılarıyla algılayabilen, düş gücü varlıklı, yaratıcı, tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen, toplumsal, ruhsal, sanatla alakalı alanlara alakalı, yeniliklere aleni, teknolojiyi yakından izleyen kimseler olmaları icap eder. Böylelikle empati kurabilme kabiliyetine haiz olur ve kendisinden istenilen tasarımı en iyi halde müşterisine sunabilir. Tasavvur sürecince kifayetsiz informasyon bir tasarımcıyı aynı çember içinde abuk sabuk daireler çizmeye zorlar ve kendini kısır bir döngü içerisinde bulur.

İlk adım ustalaşmış hareket etmek
Bütün bilginizi bir kenara bırakın. Benim açımdan en mühim olan özelliği paylaşmak isterim. Ustalaşmış olmak bunun için tayfa kıyafet giyip kravat takmak mühim değildir. Müşterinizi hiçbir zaman dostunuz olarak görmeyin. Uzun zaman birlikte çalışsanız bile Bey diye hitap ederek aranızda bir resmiyet olmasını sağlayınız. Satın alan sizinle kardeşim, dostum vb. şeyler söyleyebilir. Sizin bir anlık boşluğunuz müşterinize ilk başta tanışıyorsanız fiyatınızı P oranında düşürmenizi sağlar. Uzun bir zaman geçmiş ve bu nedenle bu biçimde konuşmanızın problem olmuyacağını düşünüyorsanız bu sizin daha fazlaca işi daha ucuza yapmanız anlama gelir. Bir ihtimal düşüş ilk başlardaki benzer biçimde P olmaz fakat yinede büyük bir miktarda düşücektir. Amel yüküyle ücret aksi orantılı olacaktır. Amel yükü arttıkça aldığınız ücret ya aynı duracak veya düşücektir.

Kullanıcı aptalmış benzer biçimde düşünün
Karşınızda Microsoft’un sahibi Bill GATES bile olsa sizin işinizden asla anlamıyormuş benzer biçimde yaklaşın. Müşteriye karşı bunu belli etmeden yalnız algoritmanızı devamlı bu biçimde çalıştırın nihayetinde kazanan siz olacaksınız. Bunun size faydası ne olacaktır hemen söyleyeyim. Bir işi ikinci kere tekrarlamazsınız. Bu size düzgüsel bir cümle benzer biçimde görünsede aslen anlamındaki üzüntü fazlaca fakat fazlaca büyüktür. Hiçbir grafiker ya da yazılımcı meydana getirilen bir işin algoritmasını oluşturup ürünü ortaya çıkarır. Fakat müşterinin programı veya veriyi kullanmaya başladığında tipik yanlışlar yaparak programın muntazam işlemediğini bunu düzeltmeniz icap ettiğini iletir. Asla kimse olan algoritmayı bozup tekrar oluşturmayı pek istemez.

Müşteriyi sıkmayın
Görüntünüze yönelerek ve normalde üç cümle gerekirken dört ya da daha fazlaca cümle kurmaktan kaçının, azca ve öz cümlelerle müşteriyi hem sıkmamış olmuş olursunuz. Fakat ne kadar bilinçli olursanız olun ukalalık yaparak yabancı terimler kullanmamaya itina gösterin. Müşterinin size yönlendirmesine müsade edin.

Algoritmanızı iyi kurun
Doğal olarak satın alan sizden bir dizi şeyler isteyecektir. Bu Grafik veya yazılım hikayesinde da olabilir. Satın alan bir şey söylerken arkaplanda algoritmasını geliştirin internet ağında aslen olanaksız diye bir şey yoktur. İyi konuma gelmişseniz bir halde takla attırır başarırsınız. Fakat bunu yapmanıza kimi google veya diğer robotlar kızabilir.

Bir şey yaparken özenin
Bu aslen size kalmış birşey benim kendim için edindiğim bir kural var onu sizinle paylaşmak isterim. Amel kesinlikle internet tasavvur, grafik tasarımı ve tutarı kesinlikle anlaştığınızda satın alan fazlaca fena birşey istese bile onu en iyi hale getirip müşteriye sunmaya itina gösterin. Bunun size faydası fazlaca olacaktır. En baştan ne kadar fena tasavvur istenirse istensin yaratıcılığınızı daha fazlaca kullanarak onu fazlaca daha iyi bir tasavvur haline getirebilirsiniz. Bu size büyük bir avantaj kazandırır. Düş gücünüzü arttırarak yapabileceğinizin sınırlarını genişletir.

Reel bir Grafiker olun
Müşteriniz size gelip ben şunları şunları isterim söylediğinde. Tamam yaparım diyip tam hayalindeki şeyleri ortaya çıkarabilirsiniz. Müşteriye nazaran fazlaca muhteşem olmuştur. Sizi tebrik edip bir ihtimal ilerde tekrar sizinle çalışmak isteyebilir. Fakat bir ihtimal zira bu meydana getirilen tasavvur etrafındaki kişilere gösterecektir. Kimi insanoğlu fazlaca değişik düşünebilirler. Size grafikerlik hikayesinde en büyük yalnışlardan birini iletmek isterim. Bir yerde çalışsanızda, freelance (özgür) olarak kendi işinizin başlangıcında olsanızda birilerinden birşeyler çıkarmak için direktifler alacaksınız. Müşteriniz size gelip ben şunu şunu isterim diyecektir. Bundan dolayı o sizi şöyleki görüyor. Photoshop ya da daha diğer grafik programlarını bilen herşeyi icra eden biri olarak, esasen satın alan bu programlardan birini bilmediği için sizi yalnız aracı olarak kullandığını düşünüyor. Bunun tam tersi bulunduğunu onun iyi mi bir ihtisas alanı var ise sizin de bu işte ustalaşmış olduğunuzu hissettirmeyi başarmalısınız. Müşterilerinize yaratıcılığınız hikayesinde düş gücünüzün sınırını ön plana çıkararak iş hikayesinde fikirler ortaya çıkarın.

Düş gücünüzü en üst seviyeye çıkarın
Bir önceki bütün maddeler satın alan ve sizin aranızda olan şeylerde sizin üstünüze düşen şeylerden bazılarıydı. Düş gücünüze olduğu için daha iyi konuma getirmek yalnız sizi bağlayacaktır. Bunun size katkısı fazlaca fazlaca olucaktır. Yaratıcılık düş gücüne dayanır. En absürt hayallerinizin bile sizin görselliğinizi geliştirebileceği fazlaca açıktır. Olabildiğince fazlaca düş kurmaya çalışın bu yalnız tasarımla ilgili olması zorunlu değildir. Hayatınızla ilgilide olabilir. Sözgelişi bir kıza açılamadığınızda hayalinizde açıldığınızı görün bunun size faydası bir ihtimal birazcık cesaret olur fakat kurgunuzun devamlı emek vermesi yaratıcılığınızı ön plana çıkararak bir problem vardığında süratle absürtte olsa çözüm imal edebilirsiniz. Önünüze bir proje vardığında bambaşka bir nazar açısı yakalayarak işi fazlaca muhteşem biçimde lanse edebilirsiniz. Aslen düş gücünüz ne kadar genişlerse hayatınızdaki bütün sorunlara daha süratli bayağı çözümler üretmenizi sağlar. Bu işe adım atmak dilerseniz radarlarınızı şimdiden açarak geniş bir ufka yelken açmaya başlayabilirsiniz.

Bakış açınızı genişletin
Daha ilkin bahsettiğim düş gücünüzü genişletin ibaresiyle nazar açınızı genişletin ibaresi birbirine benzese de aslen fazlaca fakat fazlaca farkına varır. Düş gücü bu nazar açısı vakasına büyük katkıda bulunur. Burda anlatmak istediğim yalnız nazar açınızı şu demek oluyor ki dünyayı kendi çerçevenizden görmekten vazgeçin karşınızdaki diri veya cansız varlıklar olarak aynı noktadan onun gözüyle bakmayı öğrenmeye çabalayın. Bu ilişkilerinizi de düzeltmek hikayesinde büyük yardımı olacak bir antet aslen hepimiz yalnız iyi mi bir grafiker olunur cümlesini şu şekilde değişiklik yapmak istiyoruz. Yaratıcı, sorumlu geniş düşüncelere haiz bir grafiker olmak yoksa ortalıkta grafikerim diye dolaşan fazlaca kişi tanıyorum.

Modayı takip edin
Modayı takip edin başlığından entresan birşeyler çıkarmaya çabalamayın sakın gayem yalnız grafik birazcık daha genişletecek olursak giysi modası bile olabilir. Bu Fashion Televizyon izlenerek oluşacak veya geliştirilecek bir şey değildir. Dışarda ki modayı takip edin örnek olarak güzel bir kız gördüğünüzde onu çıplak düş etmek yerine üzerindeki kıyafetin uyumuyla ilgilenin evet bir ihtimal kız fazlaca güzeldir müşerref olmak isteyebilirsiniz. Bunun için cesaretli olun Grafik içinse önerim size Sokaklarda, televizyonda, websitelerinde gördüğünüz bannerları inceleyin fakat düzgüsel biri olarak bakmaktan fazlaca daha ötesinde görün gradient dediğimiz geçişlerinden tutunda renk uyumuna kullanılan fonta kadar tahminler yürütün ve sizi en fazlaca genişleticek bir ufak tavsiye bu reklamı ben olsam iyi mi tasarlardım problemi kendinize sorarak kafanızda bir şeyler canlandırın asla birşeyden korkmadan çekinmeden yalnız tasarlayın.

Kopyacı olmaktan kaçının
Günümüzde bildiğiniz suretiyle 8 yaşlarında bile bir çocuğun bilmiş olduğu bir şeyden anlatmak isterim. Copy-Paste; bundan kaçının bunu iyi mi yapacaksınız söyluyum bir şeyler tasarlarken başlangıçta tıkanıklar yaşayabilirsiniz. Kimi fazlaca iyi ölçüde olsada bu olabilir. Sizin için problem teşkil etmemelidir. Birşeylerden esinlenerek yeni bir emek verme ortaya koyun fakat birisinin hazırlamış olduğu bir template (tasavvur) hiçbir zaman yalnız renklerini değiştirerek kullanmayın. Bir ihtimal fazlaca güzeldir ve çevrenizdeki herkesi kandırabilirsiniz. Kendinizi hiç ! yaratıcı olmak istiyorsanız esinlenme vakasını birazcık dikkate almanızı tavsiye ederim.

Örneksiz olarak takip edilmenizi sağlayın
Bu birazcık ileri ölçüde bir şey fakat bundan önceki mevzuda bahsettiğim şu esinlenme vakasının deposu olmaya çalışın bunun içerisinde emsalsiz bir şeyler yaparak milyonlarca kullanıcı olsan internet dünyasında rakamları epeyce fazlaca olan diğer grafiker arkadaşlarınız yapmış olduğunuz işi görerek sizi takip etmesini sağlamalısınız. Lider olmayı kafanıza yerleştirerek çabalarınız bu yönde olmalıdır. Kısaca iş yapmak için iş yapmayın, Muhteşem olan şeyleri yaratmak için çabalayın esasen ardından başarı ve nakit bu mükemmelliği takip edecektir.

Tek bir işe yoğunlaşın
Her insanın ileride azar azar satın alan portföyü oluşacaktır. Fakat kendinize şu şekilde bir ilke edinin bunun bana fazlaca fakat fazlaca faydası oldu bütün müşterilerimi elimde tutmamı ve fazlaca daha ustalaşmış iş yapmamı sağlamış oldu. Müşterilerim tarafınca tekrar tercih edilme nedeni oldu. Bir işe başladığınızda yanına ufak işler almanızda hiçbir problem yok örnek olarak bir haftalık bir iş var elinizde iki bilemediniz üç günlük iş almanızın bir sakıncası yok fakat işin sektörü kesinlikle ikiside ağır olan işleri aynı anda almayın bunun ziyanı iki iştede dilediğiniz performansı sağlayamaz işin gecikmesini kim bilir işten sıkılıp baştan sağma biçimde tamamlamanızı sağlar.

Zamanınızı iyi kullanın
Müşteriniz sizden bir iş istediğinizde tahmini olarak zorluklarını kafanızda tasarlayarak algoritmasını oturmalı ve aşağı yukarı tahmini bir zaman dilimi vermeniz gerekmektedir. Bunun için benim kullandığım metot şu bir iş için örnek olarak yedi gün gerekiyorsa ben üzerine yoğunluğuma nazaran gün eklerin bu en fazlaca iki veya üç gün olur. Bunu müşteriye belirtmeniz sizin faydanıza Normalde yedi gün sürecek bir iş fakat her ihtimale karşı bir problem çıkmaması açısından bu işi size dokuz günde teslim ederim biçimde ifade kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle müşterinize asla bir halde rezil olmazsınız. İllaki dokuz gün sonrasında işi imlemek zorunda değilsiniz daha erken biterse o gün izah edebilirsiniz.

Sistemli çalışın
Bu antet fazlaca önemlidir. İki biçimde irdelenebilir. Birincisi projelerini yaparken klasörleme mantığıyla çalışmalısın şu demek oluyor ki 1 sene önceki yapmış olduğunuz projeyi fazlaca kolaylıkla bulabilmelisiniz. İkincisi ise bir şey tasarlarken örnek olarak custom template tasarlıyorsunuz. Bunun içerisinde photoshop da gruplama mantığını kullanmalısınız şu demek oluyor ki sizin projenizi diğer bir grafiker açmış olduğu zaman fazlaca basit bir halde anlayabilmelidir.
Nazar açınızı farklılaştırın

Daha biraz önce bakış açınızı genişletme mevzusundan bahsettim. Bu birazcık daha değişik bir şey hayata nazar açınızı değiştirin. Menfi düşünceleri kafanızdan silerek hayatta kim bulunduğunu fazlaca fakat fazlaca iyi bilin ne istediğinize karar verin ve hayallerinizin ardından gidin. Tek bir yaşamımız var sonuçta hayallerinizin kararı pişmanlık olsa dahi kendi kararlarınızın ardından gitmiş olmanın verdiği bir kıvanç olacaktır.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla