Grafik Tasarımcıları Delirtmenin 8 Yolu

Grafik Tasarımcıları Delirtmenin 8 Yolu

Her insanın bilmiş olduğu benzer biçimde savaşlar reklamcılar yüzünden menfaat

Zihnimize girip, bilinçaltımızı etkileyen mesajlarıyla tüm paramızı ihtiyacımız olmayan şeylere harcatırlar. Paramızı saçma sapan şeylere harcadığımız için fakirleşiriz. Yoksulluk insanı depresyona sokar. Ruh sağlığı bozulan insan da şiddete başvurur. İşte savaşlar bu şekilde adım atar. Ek olarak tüm reklamcılar komünisttir. Dolayısıyla mevzuyu, grafik tasarımcılardan iyi mi kurtulabileceğimize ayırarak dünya barışı için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Reklam veren olarak bir grafik tasarımcı ile çalışıyorsanız, aşağıda listelediklerimizi yapmış olup onu çıldırtarak mesleği bırakmasını sağlayabilirsiniz. HEMDE SONSUZA KADAR!…

NOT: Okuduğunuz ova bir gülmece yazısıdır. Kanadalı grafik tasarımcı Ghislain Roy tarafınca yazılmıştır. (Orjinal makale: 8 ways to drive a graphic designer mad) Türkçeye çevilmiş hali ise Gürül Nasihat‘e aittir.

1. MICROSOFT OFFICE

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

Bir grafik tasarımcıya herhangi bir doküman göndermeniz gerektiğinde Microsoft Officeprogramlarından biriyle hazırlayın. Programın PC versiyonu bulunmasına bilhassa dikkat edin. AslaApple Macintosh yazılımları kullanmayın. Eğer bir resim göndermeniz gerekiyorsa; onu çıldırtmanın en sıradan yolu, fotoğrafı jpeg dosyası göndermek yerine Word ve PowerPoint benzer biçimde bir Microsoft dosyası içerisine yapıştırmaktır. En mühim ipucu, fotoğrafın çözünürlüğünü 72 dpi yapmaktır. Bu dosyayı saha grafik tasarımcı sizi arayacak ve fotoğrafın daha yüksek çözünürlüğünde olan halini isteyecektir. Yüksek çözünürlüğünde olan fotoğrafı gönderirken bu sefer de fotoğrafın boyutunu yarı yarıya küçültmeyi unutmayın ki dosya ivedi gitsin. Eğer iletişimi e-posta aracılığıyla sağlıyorsanız, arada bir gönderdiğiniz dokümanı mesaja eklemeyi unutun.

2. YAZI KARAKTERLERİ

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

Grafik tasarımcınız hazırladığı çalışmada Helvetica kullanmışsa, Arial ile değiştirmesini isteyin. Eğer Arial kullanmışsa, Comic Sans yapmasını istek edin. Aslına bakarsan Comic Sans kullanmışsa, o grafik tasarımcı yarı delirmiş anlama gelir; işiniz şimdi daha basit.

3. NE KADAR ÇOK, O KADAR İYİ

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

Diyelim ki bir ilan hazırlanmasını istediniz. Grafik tasarımcı ilanın her yerinde abes alanlar bırakacaktır. Bu ak alanların ilanın okunmasını kolaylaştırdığını, temiz ve ustalaşmış yapacağını iddia edecektir.Bu yalanların hiçbirine inanmayın. Abes saha bırakmasının tek nedeni, ilanın daha büyük olmasını sağlayarak size daha oldukça nakit harcatmak içindir. Tüm paranızı bitirmek talep eder bu sebeple sizden nefret eder. Paranızı bitirip batkı etmenize çalışır. Ek olarak birtakım grafik tasarımcıların yeni dünyaya gelen bebekleri öldürüp, çiğ pişmemiş yedikleri söylenir.

Onun için son radde dikkatli davranın ve ilanın kenarlarında sıfır boşluk bıraktırın. Metni, olası olan en ufak boyutta yazdırın. Ova içerisinde üç ya da dört değişik ova karakteri kullanılmasını da isteyebilirsiniz. (Comic Sans ya da Arial fontlarında ısrar eden olursanız, bonus var.) İlanın içerisine pek oldukça resim koydurun. Gerekiyorsa, cep telefonunuzla iş yerinizin fotoğrafını çekip gönderin. Iyi mi göndereceğiniz hikayesinde 1. maddede yazılanları uygulayın. Bu isteklerinizi yerine getirmemek için sizinle oldukça tartışacak fakat hiç pes etmeyin. Satın alan her zaman haklıdır. Parayı veren siz değil misiniz? Eninde nihayetinde istediğinizi yapmış olacaktır.

4. LOGO KULLANIMI

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

Hazırlanan işte şirketinizin yahut bir sponsorun ya da iş ortağınızın logosu kullanılacaksa, bunu en düşük çözünürlükte gif ya da jpeg dosyası olarak gönderin. (Logoyu eğer Word dokümanına yapıştırırsanız bonus kazanırsınız.) Bu kadarının grafik tasarımcıyı çıldırtmak için kafi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ruh sağlığını tekrar düzelmeyecek halde bozulmasını istiyorsanız, logoyu karmaşa bir zemin üstüne yerleştirerek yollayın. Seçtiğiniz yerin ak ya da kara olmamasına dikkat edin bu sebeple bunlardan logoyu kesip almak kolaydır. Grafik tasarımcınız bitmap arma üstünde emek harcamayı tamamladıktan sonrasında daha büyük olması icap ettiğini açıklayın. Logonun sıfırdan hazırlanması gerekiyorsa, onunla dışarda bir yerde çay ya da kahve içmek için buluşun. Gittiğiniz yerde peçete üzerine dilediğiniz logonun taslağını çizin. (Daha da iyisi, 9 yaşındaki yeğeninize çizdirin.) Taslağı kendiniz çizerseniz, üstünde beş dakikadan oldukça uğraşmayın. Ayrıntılı ve anlaması sıradan bir şey vermemelisiniz. Buradaki esas mantık, grafik tasarımcının sizin ne istediğini olası olduğunca azca anlamasıdır ki sonrasında dilediğiniz kadardeğişiklik ve düzeltme istek edebilin. Grafik tasarımcının göndereceği logoyu hiç ve hiç ilk seferde kabul etmeyin. Muhakkak düzeltilecek ve değiştirilecek şeyler vardır. Dokuzuncu düzeltmeyi de kabul etmeyin. Renk, ova karakteri, vinyet benzer biçimde her mevzuda değişim istek edin. Arma içerisine resim koymasını açıklayın. Düzeltmelerin 10.’sunda en oldukça ikinci revizyondakini beğendiğinizi açıklayın. Kalleşçe benzer biçimde gelebilir fakat kanser illetini insanın başına grafik tasarımcıların sardığını ihmal etmeyin.

5. KELİME SEÇİMİ

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

Grafik tasarımcıdan bir iş isterken abuk sabuk tanımlar kullanmaya itina gösterin. Mesela, “Dijitalimsi bir manzara olabilir mi?” yahut “Enerjisi daha yüksek bir yaklaşım” benzer biçimde şeyler açıklayın ki sizi fazlasıyla entellektüel sanarken kendisini sizi anlayamadığı için yeterince şerefsiz hissetsin. Eğer tercih ederseniz, “Oldukça güzel bir tasarım istiyorumya da “Şık tasavvur yapar mısınız; öyleki tasarımlar olsun ki insanoğlu baktığında ‘Bu ne güzel tasarım desinler” seçenekleriniz de var. Bu tarz şeyleri söylerken kendinizi fena hissetmenize gerek yok bu sebeple bu sizin hakkınız. Ihmal etmeyin, grafik tasarımcılar dolunayda kurt erkek olup yeni dünyaya gelen bebek avına çıkarlar.

6. RENK SEÇİMİ

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

İdeal renk tarzı (bu işi normal olarak grafik tasarımcıya bırakamazsınız) aklınıza gelen bütün renkleri bir bir ufak kağıt parçalarına yazmakla adım atar. Bu kağıtları bir kavanozun içerisine yerleştirin ve iyice karıştırdıktan sonrasında rastgele seçin. Grafik tasarımcı iki ya da üç ana renk skalası içerisinde kalmak isteyecektir. Sakın ha! İstediğiniz kadar renk seçebilirsiniz. Gökkuşağında bile kaç değişik renk var. Kavanozdan renk seçme işini grafik tasarımcının önünde yapın ve her bir rengi belirledikçe memnuniyet çığlıkları atın.

7. ZAMANLAMA

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

İşi onay tarihi vardığında çabuk etmeyin. Sakin sakin, düşüne düşüne karar verin. İki gün düşünün. Ya da altı gün de düşünebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta projenin bitme tarihine iyice yaklaşıldığında ek gözden geçirme istemektir. Mesela, ilanınız gazetede pazartesi günü yayınlanacaksa cuma günü mesai bitimine otuz dakika kala yapılması 72 saat sürecek düzeltmeler isteyin. Ne de olsa II. Dünya Savaşı, grafik tasarımcılar yüzünden çıkmıştı.

8. ÖLDÜRÜCÜ DARBE

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

Yukarıdakilere maruz kaldıktan sonrasında her insan benzer biçimde (gerçi bazıları onların insan olmadığınısavunur fakat…) grafik tasarımcı da tüm ümidini yitirecek, sizinle savaşım edemeyeceğini anlayıp her istediğinizi yapmış olacaktır.

-Mor mu olsun? Tamam, sorun değil; yapıyorum.

-Altı değişik punto mu? Sebep olmasın, normal olarak!

Kazandığınızı mı sanıyorsunuz? Daha değil. Ana hedefinizi hiç ihmal etmeyin. Mesleği bırakmasını ve tekrar bu işe dönmemesini istiyorsunuz. Dolayısıyla öldürücü vuruş için hazırlanın. İşin son haline karar verme aşamasına geldiğinizde; işin sorumlusu olarak inisiyatif almayışının size ne kadar büyük bir düş kırıklığı yaşattığını anlatın. Sonuçta grafik tasarımcı olan o, uzmanlığını, bilgisini ve birikimini kullanımı; sizi doğru yönlendirmesi gerekirdi. Bunu sebep yapmadığını sorgulayın. İşi ona vermek yerine Microsoft Publisher’da kendinizin yapmadığından pişmanlık duyduğunuzu açıklayın. İşte bu kadar! Artık ondan kurtulduğunuza kesin gözüyle bakabilirsiniz.

TEBRİKLER

Grafik Tasarımcıları Çileden Çıkarmanın 8 Yolu

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Tasarım Haberleri
    16 Temmuz 2017 at 15:48
    Cevapla

    Bu liste gerçekten sonuna kadar doğru 🙂 onay tarihine kadar bekleme fikri de aslında daha önce aklıma gelen bir başka husus.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla