Güçlü Markalar, Geleceğin İmparatorlukları

Güçlü Markalar, Geleceğin İmparatorlukları

Global markalar ve onların arkalarından gelen yenilikler zinciri ve insanların her yeniliğe ayak uydurma isteği markaların gücüne güç katmaya devam ediyor. Önceleri minik kitleler halinde başlamış olan satın alan portfolyoları kitlesel ve küresel olarak devam etmektedir. Yani; Markaların bu kadar kuvvetli olabilmelerinde başarılarının yanı dizi küresel pazarlara hitap etmeleridir. Kuvvetli markalar, dediğimizde akla ilk gelen yüksek satış tirajları olan ve satın alan potansiyeli yüksek markalar geliyor fakat markalar Üsküdar’ı geçeli fazlaca oldu. Hatta şuan kendi imparatorluklarını kurma seviyesindeler desek tam yeridir.

Markaların hedef tahtası olan müşteriler ise kurulan bu imparatorluğun piyonu olarak görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Alıyor, tüketiyor, kendi etrafında reklamını yapıyor, ( markalar için bulunmaz bir nimet diyebiliriz.) benimsiyor ve bu gittikçe bu şekilde uzamaya devam ediyor. Doğal olarak bunlar olurken markaların pastalarında ki dilimlerde büyümeye devam ediyor. Müşteriler ne kadar yeniliğe aç ise markalar o denli güçleniyor. Markalarda aslına bakarsan bunun bilincinde olarak insanların zihnine o şekilde bir kodluyor ki tüketici asla gereksinim duymasa bile sırf o markanın ürünü diyerek satın alıyor.

Günümüzde insanların zihninde en büyük yere haiz olan markaların başlangıcında coca-cola ve apple geliyor diyebilirim. O şekilde çok büyük kodluyorlar ki mesajlarını alelade bir poşetin üzerine logolarını dahi koysalar satarlar.Markaların verdiği mesajlar onları kuvvetli meydana getiren en büyük sebeplerin arasındadır.

Coca-cola bilhassa evrensel değerler üstünde durarak bu kadar kuvvetli bir marka olmayı başardı diyebiliriz. Ek olarak; Kıvanç ve paylaşmak şeklinde kavramların üstüne giderek insanların zihinlerinde büyük bir konuma haiz oldu.

Yani; Markaların gücü hiçte küçümsenecek kadar minik değil, ellerinde kuvvetli argümanları, kullanacakları teknoloji/komünikasyon silahları, hazırda bekleyen piyonları ve git gide yükselen bir imparatorlukları var.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla