Heveslisine Tasarım İpuçları

Heveslisine Tasarım İpuçları

Tedirginleşmeyin; bu, tipografi üstüne ya da hangi renk paletini kullanmanız gerektiği üstüne bir ders olmayacak. Adobe’nin son Creative Suite programlarına da haiz olmanız gerekmeyecek. Hatta bu ilkeleri kullanmak için bir tasarımcı ya da UXD uzmanı olmanız gerekmiyor. İşte bu, sanat yönetmenlerinden, kullanılabilirlik uzmanlarından, tasarımcılardan, geliştirmecilerden, risk sermayedarlarından ve aile üyelerinden istikbal gürültüyü azaltmanız için ve daha iyi mamüller tasarlamanıza yardım etmek için uygulanmış bir girişimdir.

Peki başarı göstermiş bir dijital ürünü veya hizmeti tasarlamak ve ne kadar süre gelir? Bir marka mı, renk tarzı mi, işlevselliği mi, seçilmiş platform mu ya da toplumsal özellikler mi?

Yukarıdakilerin tümünün ne olursa olsun birazcık önemi vardır sadece muayyen bir unsurun x şirketinin başarısına yol açtığını ispat etmek oldukca zor olacaktır. Biz bir çok zaman başarının bir tarifi olduğu fikrine yapışıp kalıyoruz. O şekilde ki doğru fikri edinirseniz ya da tasarımınız havalıysa veya kesin bir teknoloji kullanıyorsanız başarı göstermiş olmuş olursunuz.

Deneyimim haricinde hiç bir şey bu inancı desteklemez. Kısaca bir firma için başarı anlamına gelen şey başkası için düş kırıklığı olarak anılabilir.

Mesela wordpress.com, geliştirmecilerin sunucu dilinden nefret etmiş olduğu PHP tabanı üstüne inşa edilmiştir. Geliştirmeciler bunun reel programlama dili olmadığını ve muntazam ayarlanamadığını iddia ederler. Her şeye rağmen Feysbuk da iç olmak suretiyle yığınıyla başarı göstermiş firma PHP kullanır.

Google aslına bakarsak görünümü ve hissiyle tasavvur ödülleri kazanmasa da bir çok şirkete kendi tarzlarından esinlenmelerini sağlamada oldukca başarılıdır.

Hulu.com jülide toplumsal özellikler ilave etmeden önce başarı göstermiş bir uzun geçmişe haizdir.

Öteki bir deyişle başarı göstermiş bir ürün tasarlamanın bir oldukca yolu olduğu benzer biçimde, başarısız bir tasarımın da pek oldukca yolu vardır.

Büyük firmalar başarısızlığa nerede ise asla ruhsat vermezler. Çıkmaz sokakta bile devam edecek paraları vardır ve kullanıcı araştırmalarına ait bütün doğru şeyleri, marka yönergeleri oluşturmak için kullanılabilirlik denemelerinde 5 değişik tasavvur örnekleri yaparken milyonlar yatıracak, sonrasında iki yıl içerisinde büyük tantanalarla bir şey başlatacaklardır sadece iş, sonucunda çoğunlukla bilinmeyene masraf.

Eğer yeni süregelen bir hevesliyseniz, normalde kimsenin uçmak istemeyeceği bir uzay gemisi inşa etmek için oldukca nakit ve zaman masrafa izinli değilsinizdir (olmamanız da icap eder).

Peki ne yapmalı?

Tasavvur periyodunu ağırbaşlı tutun, fakat işin muayyen bir bölümüne bilhassa yapışıp kalmayın ve size doğru yanıtı veren hususi bir sıkı düzene güvenmeyin. Reel kullanıcı ya da müşterileri olabildiğince ivedi edineceğiniz noktayı tutun. Edineceğiniz bu ilkeler doğrultusunda seçeceğiniz müşteriler, size tasavvur hikayesinde daha iyi karar verdirecektir.

Aşağıdaki ilkelerin size uygun konumu sağlaması gerekiyor

 

1-Sıradan başla, basit kal

Kafi denemez. Azca ve öz bulunduğunu özetleyen iyi bir niçin vardır. Daha azca yapmış olursanız

daha oldukca ölçersiniz, daha oldukca ölçerseniz iyi mi çalıştığını daha iyi deneyimlersiniz.

Bir çok ürün basittir, basit kavramlar üstüne kuruludur.

Her değişik canlandırmayı denediğinizi bilene kadar bu kavramlara sadık kaldığınızdan güvenilir olun. Sırf muavin olacağını düşündünüz diye yeni özellikler eklemeye teşebbüs etmeyin, işe yaramayacaktır. Hemen hemen değil. Ola ki ürününüz başarı göstermiş olursa, bu onun ihtiva ettiği özelliklerin sayısı yüzünden olmayacaktır.

 

2- Açınma öteki şey, değişiklik öteki şey

Yeni albümü ortaya koyarken sanatçının yüzünü kaydetmede çözülmesi ihtiyaç duyulan en büyük sorunlardan biri de bitkinlik meselesidir. Onlar bu meseleyi aynı riffleri, parçaları, davul parçalarını, nakaratları ve bunun benzer biçimde şeyleri yeniden ve yeniden dinlemekten edinmişlerdir. Aslına bakarsak bu da albümleri çıktığında bir çoğunun kendi albümünü dinlememe problemininin nedenlerinden biridir. İşte onlar kadar yoğun olan ve zaman isteyen istekli girişkenler de aynı sorunlara haizdir. Birkaç ay sonrasında değişmesini arzu ettiğiniz tasarıma bakmanız ve ürününüzü geliştirdiğini düşünmeniz son radde baştan çıkarıcıdır. Eğer bu halde hissetmiyorsanız, cezbediciliğe yakalanmayın. Buna değmez.

 

3- Bütünleştirmek

Ürününüzün hali hazırdaki ürünlere/hizmetlere bakılırsa iyi bir uzantısı olup olmadığını düşünün. Bu halde, var dijital ekosistemlere giriş yapabilirsiniz. Bu size, sadık kalacağınız birtakım ölçünler verecektir. Öteki hizmetlerle elinizden istikbal daha oldukca arayüzün bununla birlikte kuracağınız daha oldukca emniyet bulunduğunu hatırlayın. Yardım ve yataklık ne de olsa iki tarafı da yakar.

 

4- Olası olan her şeyi değil bir tek gereklileri yapın

Kendinizi sınırlayın. İyi bir ürünün sınırlamaları vardır. Ortaya çıkan her cezp ediciliğe pes etmez. Ürününüzü ürün icra eden şeye odaklanın ve bir tek gerekli aleni emareleri yakalarsanız hususiyet ilave edin. Iyi mi olsa bir çok kullanıcı ürününüzü öğrenmek zorunda kalmayacak, o yüzden onların ürününüzün ne işe yaradığını anlamadan ilkin onları birtakım özellikleri ile etkilemeye yeltenmeyin. I-Tunes’un bir oldukca yanlışı var.

 

5- Kullanılabilirlik incelemeleri ve odak grupları geliştirme içindir, yenilik için değil.

Tamamen aleni olayım. Başarıya ulaşmış ve öğretici kullanılabilirlik incelemesi veya odak grubu tedvir etmek, pazarın ürününüzü isteyip istemediğini veya memnuniyete giden etkileşim çıkmazını çözmeyi anlamanıza yardım etmeyecek. Kullanıcı merkezli tasarımın çevresinde çokça vızıltı bulunduğunu biliyorum ve şu kullanılabilirlik uzmanlarından bir yığını, kullanıcıyı istemeniz halinde size daha başarı göstermiş ürün tasarlamada muavin olabileceklerini iddia ederler (İronik buluyorum). Yutturmacaya inanmayın, kullanılabilirlik denemeleri yaparak geçimini elde eden biridir bu. Yeni başlayanlar için, kullanılabilirlik incelemelerinin bir mana ifade etmiş olduğu birkaç durum vardır fakat büyük ihtimalle bu sizin durumunuzda olmayacaktır.

 

KMT (Kullanıcı Merkezli Tasavvur) ile alakalı ayrı bir gönderi yazacağım fakat şimdi sizi birkaç deney ile baş başa bırakıyorum.

 

İnsanların odak grubu hakkındaki söyledikleri ile gerçekte bitirdikleri içinde bire bir i·lişki yoktur. Bunun yolu karışıktır ve bir oldukca ruhsal unsurun ve bunun haricinde erken bir aşamada mühim verileri tahmin etmenize ruhsat veren toplumsal dinamiklere ait yol vardır.

 

Bir çok durumda yansılamak modelleri ile, html temel numuneleri ile ya da kağıt örnekler ile sahte etraf deniyorsunuz. Twitter’ın, Sms’in, Google’ın ya da LastFM’in ilk günlerinde iyi mi öne fırladığını bir düş edin. Kullanıcılar değerli görüşleriyle size sağlamada bulunmadan ilkin pek oldukca ürünün yapılandırılması için deneyimlemeye gereksinim vardır.

Mesela kağıt parçasına çizilmiş çekicin kullanması veya kullanılabilirliğini belirlemeye çalışmak iyi olurdu.

 

6- Hususiyet, bir ürün değildir

Çekice erişince,

Ürününüzü bir tek bir grup hususiyet olarak düşünmeyin. Onun yerine özünde ne sattığınıza odaklanın. Ürününüzün işlemesi için neye ihtiyacı var? Fakat ürünü feda etmeden ondan ne kadarını götürürdünüz?

 

Piyasaya sürmenizden sonrasında eklenecek birtakım özellikler hakkındaki baş yoralım.

Tasarım Estetiği – Heveslisine Tasarım İpuçları

 

Çekicin tek amacı vardır. Çivileri çakmak. Bunun dışındaki her şey özellikleridir. Dolayısıyla ana ürün üstüne çalışırken ve hususiyet ekleme üstüne çalışırken bunu kavrayın. Bu şekilde düşünmenin faydaları, bunun sizin ürününüzü ürününüz icra eden son radde kesin ve net bir tablo belirlemenize muavin olmasıdır. Kısaca özellikleri niye eklediğinizi oldukca daha iyi özetleyebilecek ve bu sayede şirketleri saha dışına süratle atan “ben de” davranışına yakalanmayacaksınız.

 

7- Ne işe yaradığını değil, iyi mi bulunduğunu düşünün

Hususun ne olduğu, ürününüzün ihtiva ettiği işlevselliğin ne olduğu anlamına gelmez. Kaydolma dönemi bir tek bir kaydolma dönemi değildir. Denetleme dönemi bir tek bir denetleme dönemi değildir, bir düğme bir tek bir düğme değildir, derecelendirme sistemi bir tek bir derecelendirme sistemi değildir. Bir şeyi her insana fakat örneksiz şekilde tanıtarak iyi mi göze çarpabileceğinizi düşünsenize. Steepster’da derecelendirme sistemini yine tasarlayarak bu şekilde yapmış oldu. Skype ilk VOIP  sağlayıcı değildi, asla değildi. Fakat Skype bu hizmet bir teknolojiden ziyade bir ürün olarak göz önüne çıkarabildi. Öteki bir deyişle teknolojiyi ürünleştirdi.

Ne kadar oldukcaiyi mi” ‘ın ürününüzün gelişmesine muavin bulunduğunu görür görmez hayret edeceksiniz.

 

8- Bu, son olarak teknolojiyi kullanmak için bir yenilik değildir

Son olarak eskiz ya da teknolojiyi kullanarak tecrübe etmek ve kendini ayrı tutmak oldukca çekicidir. Fakat sırf en sonu çıkanı bu diye bunu yapmayın. Tanıttığınız şeyin yansılamalarını anladığınızdan güvenilir olun. İşlemci kuvvetli mi, yükleme süresi artıyor mu, deneyimi iyileştiriyor mu, yeterince geliştirmeci tarafınca anlaşıldı mı, o zaman onu en iyi halde kullanabilirsiniz.

Eğer yukardaki tümceyi yanıtlayamıyorsanız, büyük ihtimalle yapamayacaksınız.

Bir çok zaman kuruluşlar yeni teknolojiyi farklılaştırma unsuru düşüncesine yakalanırlar, fakat en başarı göstermiş firmalar anımsar ki yeniliklerin tanıtım eğrisi vardır ve sırf uygun diye her insanın muayyen teknolojiden yararlanmaması icap eder.

Netice

Başarıya ulaşmış mamüller tasarlamak, “çalışmayan nelerdir” e bakılırsa “ne ile çalışır” anlayışı ile meydana getirecek daha oldukca şeye haizdir. Şirketinizi; ürününüzün durumunu hissedebildiğiniz bir konumda edinebilirsiniz, daha parlak zeka kararlar vermeye gücü yeten olur ve daha iyi bir başarı şansı sağlamış olmuş olursunuz.

tasarimci
tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla