Kartvizit Tasarlarken Dikkat etmeniz gerekenler

Kartvizit Tasarlarken Dikkat etmeniz gerekenler

Kartvizitler potansiyel bir müşterinin firma ile ilk kere komünikasyon kurmasıdır; Onlarla etkileşimle bulunmak ve onlara firmanın ne yaptığını öğrenmenlerini teşvik etmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yollarından biri, iyi tasarlanmış, anlaşılması sıradan bir kartvizit ile yapılır. Adeta Yumruk tesiri yaratacak kartvizitler kurmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edin!

Kim, Ne, Nerede, Niçin?

1) Kartviziti tasarlarken göz önüne almanız ihtiyaç duyulan ilk şey (ve en önemlisi!) Karşı tarafa iletmek dilediğiniz bilgilerdir. Adınız, iş ünvanı ve firmanın adının veya logosunun açıkça görüntülendiğinden güvenli olmanız gerekmektedir. Hangi komünikasyon ayrıntılarınızı ekleyeceğinizi dikkatlice düşünün. Kartviziti karmaşa görünmesini sağlamadan kafi sayıda komünikasyon bilgisi ekleme içinde iyi bir balans kurmanız gerekmektedir.Internet sayfası, e-posta adresi ve telefon numarası kartvizitteki en elzem ibarelerdir. Birçok işletme artık kartvizitlerine adres eklemediğinden, boşluk yaratmak için uğraştığınız kartvizitten adresi kaldırabilirsiniz. (Satın alan Onayı Dahilinde)

Okunabilir Birşeyler Tasarlayın

2) Kartvizitte olması istenilen birçok informasyon ve ibare var ise ilk akla cazip gelen ova tipi boyutunu küçültmek olacaktır. Dikkat edin, minik metinler çoğu zaman ekranda okunup görülebilir, sadece baskıdan ulaştıktan sonra okunaklı bir iz ile karşılaşabilirsiniz. ekranda gördüğünüz mahiyet ile pek oldukça karşılaşamazsınız. Umumi kural olarak, 8pt’dan daha minik kullanmayın.

Ek olarak font seçiminize de dikkat edin. Ustalaşmış ve sıradan fontlar kullanın. Comic Sans size cazip gelmesin, ya da ne yazdığını anlaması ayrı bir gayret gerektiren kaligrafik ova tiplerinden koşarak uzaklaşın.

QR Kodları

3) Yerden tutum etmenin diğer bir yolu kartvizitte QR kod kullanmaktır. QR kodlar kartvizitte karmaşa görünmeksizin oldukça oldukça informasyon eklemenin muntazam bir yolunu sağlıyor. Ek olarak matbu ve çevrimiçi içeriğiniz içinde bir bağlantı rolü kurmak için yapılabilecek en sıradan yoldur QR. Kodu tarayarak insanoğlu otomatikman internet sitenize yönlendirilebilir, Telefon rehberine bütün komünikasyon detayları ile kayıt ettirebilir, mail uygulamasında maile amade bir pozisyonda bekeletebilir ve bunun benzer biçimde birçok şey yapabilirsiniz. İnternette fazlasıyala QR kod oluşturucu websiteleri var bu deli benzer biçimde gözüken teknolojiyi kurmak zannedildiği kadar zor bir muamele değil.

Renkli ya da Düz?

4) Parlak renkler doğru kullanıldığında bir kartvizitin dikkat cazibeli olmasını sağlayabilir. Bu biçim kartvizitler, yaratıcı işler tarafınca çoğunlukla yeni, heyecanlı ve emsalsiz görünme amacı ile kullanılır. Aynı zamanda basitlik enerjisini hafife alma. Yalın bir kara ak tasavvur, unutulmaz parlak renkli kısacası “cafcaflı” diye tabir edilen bir karttan daha çarpıcı olabilir. Bir çok zamanda daha “şık” olarak görülebilir.

Kabartma(Lak)

5) Yalın görüneceğinden endişe duyduğunuz bir kartvizitte kullanılan kelimelere kabartma(Lak) yapmayın kontrol edin. Kabartma, kartvizite zarafet ve değişik bir yoldam karan yükseltilmiş bir 3D efekti oluşturur.

Kabartma(Lak) kartviziti daha dokunsal hale getirir. Araştırmalar, bu tip detayların insanların hafızasında yer edeceğini ve bu yüzden insanların işinizi anımsama olasılığının daha yüksek bulunduğunu göstermiştir.

Renk Tarzı

6) Kartviziti Firmanın kurumsal kimliğine bağlı kalrak tasarlanmış diğer materyaller ile aynı hizada tutmanız zekice bir huy olacaktır. Firma renkleri var ise bunların dışına çıkmayın. Eğer firmanın kurumsal renkleri yok ise tamamen sizin serbest iradenize kalmış bir problem. Sadece tamamlayıcı renkleri seçmeye gayret gösterin. karşıt renkler kartvizitte ustalaşmış olmayan itici bir halde görülebilir. eğer renk tarzı hakkındaki “acaba bu bu şekilde oldu mu ya?” diye bir şüpheye düşüyorsanız  çevrimiçi bir renk eşleme araçları kullanın. Ör. Adobe Color CC

Görsel İçerik

7) Kartvizitin bir yüzünde yazılı içeriğiniz var ve diğer yüzüne meydana getirecek hiçbirşeyiniz yoksa art yüzünü görselleştirmeyi kontrol edin. Resimler sözcüklere bakılırsa mesajı doğrudan alıcıya ulaştırır. (Son olarak olasılık fotoğraf koymayı kontrol edin) Benim tavsiyem kartvizitin arkasına firma logosunu koymanız yönündedir. Ne yapmış olursanız yapın kartvizitin diğer yüzünü abes bırakmayın. İnsanlar çoğu zaman kartvizitin arkasına bakmazlar fakat bu doğru bir huy değil, fakat kartvizitin kaç defa verildiğini düşünün, her kartı uzatırken abes yüzünü uzatmamak için ayrı bir kontrol çabası gerektiren fena bir konum. Zira mutlaka tek tarafı kartvizitler tasarlamayın.

Kenarlıklar ve Taşma Oranı

8) Kartvizit tasarımınızda sınırlara yakın border kullanmayın. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin, baskıda çıkan netice 0 kesin değildir. Ekranınızda muhteşem bakışımlı bir border(kenarlık), baskı makinesindeki oldukça azca bir devinim yardımıyla muhteşem bakışımlı kenarlığınız tek bir yerden çıkabilir. Zira art planla aynı renge haiz bir alanda 3mm taşma oranı vererek olası hataların önüne geçebilirsiniz.

Güvenilir Alan

9)  Matbaalar Taşma payının yanı sıra, kartvizitin merkezini “Güvenilir Alan” olarak belirler. Baskı işlemi esnasında kesilmeleri önlemek için, bu saha içinde mühim detayları (komünikasyon detayları benzer biçimde) muhafaza edin.

Kağıt Kalınlığı

10) Kartvizitin kalınlığını göz önünde bulundurun. Kalınca kartlar her zaman daha pahalı hissettirme eğilimindedirler. Kalınca kartvizitler firması daha ustalaşmış hale getirir. 350gr’dan daha ince bir kartviziti elinize aldığınızda hemen hissederseniz ne kadar ince ve ucuz bulunduğunu. En az 350gr kağıt seçin benim tavsiyem ise kredi kartı misali 700gr kağıttır. bunu öneri etmemin nedeni ise kartviziti bir el sıkışması benzer biçimde düşünmeyi kontrol edin. Kimse gevşek bir el sıkışmasından hoşlanmaz, sebep gevşek bir kartvizit olsun ki ?

Sıradan Kalsın

11) Kartvizit için olağandışı bir araç-gereç kullanmak oldukça cazip görülebilir, bu mutlaka unutulmaz fakat insanoğlu çoğunlukla kartları aldıkları bölgelere ait ek teferruat yazarlar. Haliyle Bu, metal, ahşap yahut ten üstünde yapılması zorluk derecesi yüksek bir muamele olacaktır.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla