Merhaba bir zamanlar yayıncıda çalışırken öğrendiğim ve her zamanda işime yarayan ufak ama etkili bir bilgiyi paylaşcam sizlerle aslında bu güne kadar çoğu yayıncı matbaa’da kitabın nasıl basıldığını bilir ama sırt payını hesaplamaya gelince işler biraz karışır. Kimisi minik bir maket yaparak bu sorunu aşa bilir ancak maliyeti sıfıra indirmek için basit bir formülü var. Kitapların sayfa sayıları matbaa’da forma sayısı ile hesaplanır çünkü kitabın bütün sayfaları otomatik montaj ile oturtulduktan sonra baskıya girer. Evinizde veya elinizde bir A4 kağıdını katlayarak sizde bunu çöze bilirsiniz yani sayfalarına birden başlayarak numara verin ve kağıdı önünüze açın ve sıra numaralarını kontrol edin. Kitap kapağı sırtı hesaplamak ise öncelikle kitabın sayfa sayısı ve ölçüleri ile başlar.. Örnek olarak bir sayfa belirleyelim mesela 480 Sayfa diyelim ve ölçüleri ise 13,5 cm’e 19,5 cm ona göre hesabımızı yapalım. Unutmadan 1 forma’nın mikron ölçümü 1.05mm’dir. Yani bir formadan 8 Yaprak 16 Sayfa çıkmaktadır. Forma dediğimiz ise kağıttır yani oda 70 x 100 bir tabaka kağıt demektir. Şimdi gelelim hesabımıza.

480 (Sayfa sayımız) / 16 (1 formadaki sayfa sayısı) = 30 (forma sayısı)
30 (forma sayısı) x 1.05 (forma kalınlığı) = 31,5 mm’dir.

Eğer bir yazar veya akademik kitap çıkartmak veya baskı öncesi işlerinizi yaptırmak istiyorsanız kitap kapak tasarımı bu linke tıklayarak çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

2 Comments

  1. Çok tesekkur ederim, kitap yaziyorum, takildigim noktada sizden destek isteyecegim. Syg.

    • tabi ki elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım yorumunuz için teşekkür ederim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.