Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nelerdir?

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nelerdir?

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nelerdir?

Kurumsallaşma sürecindeki firmaların ilk yaptırması ve sonrası için elinde bulundurması ihtiyaç duyulan en önemli materyallerden birisidir kurumsal kimlik kılavuzu. Şirket için lüzumlu olacak bütün materyallerin tasarımı renk formatlarının ve makale karakterlerinin (font) içerisinde bulunmuş olduğu matbu ve cd veya usb disk içerisinde dijital hallerininde bulunmuş olduğu bir dosyadır.

Peki ne işe yarar bu kurumsal kimlik kılavuzu

Kuruluş için lüzumlu materyallerden biri ile örnekleme deneyelim mesela kartvizit firmanız için bir kartvizit tasarımı yaptırdınız ve bastırdınız veya sizin yerinize bunu halledebilecek müdürlerinizin ya da personellerinizin bulunduğunu varsayalım. Bir müddet geçti aradan ve işe yeni başlamış olan bir personeliniz için de bir kartvizit ihtiyadı hayata merhaba dedi. Daha öncesinden kartvizit yaptırdığınız yere gittiniz veya aradınız ve yine sipariş vermek istediniz. Bu işi meydana getirecek olan şirket sizin çalışmanızı bulamadı ve yine yapmak mecburiyetinde bırakıldı veya o şekilde bir şirket artık etkin değil ki bu o kadar da uzak bir mevzu değil. Mantar benzer biçimde türeyerek sektöre giriş icra eden ve bir müddet sonra işleri yürütemeyip firmasını kapatan bir fazlaca işveren mevcut bu durumda sizin en bayağı örneğimiz olan kartviziti meydana getirecek başka bir yer bulmanız gerekiyor ve çalışmanın yine yapılması gerekiyor. Peki daha ilkin basılan kartınızın renk tonlarını veya üstünde kullanılan görsellerin aynısını iyi mi bulacak ve tutturacaklar.

Bir cepli dosya, antetli kağıttan bahsedelim kullandınız ve sonlandı yenisine ihtiyacınız olacak bunun için de üstte yazdıklarımız geçerli aynı makale aynı yerde aynı renkte aynı materyaller iyi mi bulunacak diye düşünmenız gerekecek. Bunu niçin ben düşüneyim işi verdiğim şirket düşünsün diyebilğirsiniz haklısınız şirketin yapması ihtiyaç duyulan budur fakat aynısını yapabilmek çok da fazla basit bir muamele değil renk verir baskıda tutmaz aynı makale karakterini bulamayabilir a harfi benzer g harfi benzemez sonuçta ortaya sizin ilk çalışmanıza benzeyen fakat aynısı olmayan bir ürün ortaya menfaat.

kurumsal kimlik nedir

kurumsal kimlik nedir

Bu muamele başınıza birden fazla kere geldiğini düşünürsek birinci matbu materyaldeki renk ikincide birazcık farklılık gösterdi üçüncüde birazcık daha derken bir bakmışız ki elimizde bambaşka bir ürün var.

Elinizde bu rehber olsaydı işleriniz her seferinde aynı halde çıkardı her materyal elinizde olurdu ve firmanızın kimliği tehlikede olmazdı. Bir de şu şekilde bir konum var kurumsal kimlik demek yalnız matbu bir kaç materyalden ibaret değildir şu an için ihtiyacınız olmayan ve ondan sonra ihtiyacınız olabilecek öteki materyallerinde tasarımı içerisinde bulundurmaktadır. Örnek olarak cd etiketi veya kalem baskısı veya bunların haricinde bir ürüne gerekseme duyulduğunda elinizdeki materyaller kullanılarak isteğinize müsait bir çalışma yapılabilir ve buda firmanızın içerisine gireceği kimlik bunalımından kurtulması için temel dayanak noktası olacaktır.

Şimdiye kadar yalnız sizin ihtiyacınız olursa dedik peki sizin değilde bayinizin veya şubenizin buna ihtiyacı olursa. Bu materyaller onlarda mevcut değilse ve bulamazlarsa sizin kurumsal kimliğinizin haricinde bir emek vermeyi kullanabilirler veya azca da olsa benzeyen. Hımmm bu durumda nerede kaldı şirketin kurumsal kimliği, sergilediği görüntü oysaki bir kurumsal kimlik kılvuzunuz olsaydı bunuda internet sayfanızda yayınlamış olsaydınız bu şekilde bir duruma düşmek zorunda kalmayacaktınız.

Dikkat ederseniz bir çok büyük şirketin veya kurumun internet sayfasında kurumsal kimlik kılavuzundan yayınlandığını görebilirsiniz. Bu durumda kurumsallaşma yolunda ilerleyen bir şirketin veya kurumsallaşmış fakat elinde bu materyaller bulunmayan firmaların en yakın zamanda temin etmesi ihtiyaç duyulan bir üründür kurumsal kimlik kılavuzu.

Örnek Kurumsal Kimlik Tasarımı

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla