Markanın Ürün Satış Tekniği

Markanın Ürün Satış Tekniği

Ünlü markaların istediği ürünün satma yolundan bahsedeceğim. Örneğin A firması olsun veya sizin büyük bir firma veya şirket düşünün ve bu şirket ürününü satmak istiyor ancak hitap ettiği toplumu istediği ürününe nasıl yönlendiriyor onu anlatıyım en başından..

Şirket veya firma öncelikle piyasada var olmayan bir ürünü ortaya çıkarır ve bu ürün için reklam bütçesi ayırır bu bütçe içerisinde Televizyon, radyo reklamları başta olmak üzere daha bir çok dergi, gazete gibi mecralarda bolca reklamını yaparak çıkarttığı üründen sizi haberdar eder. Kimi firmalar genellikle sadece bayram zamanlarında ya da bayrama yakın bir hafta içerisinde çevrenizde reklamlarını görürsünüz örnek olarak çikolata yahut şeker (bayram şekeri üreten şirketler.. ) Bu şirketler bayrama bir hafta kala yada on beş gün öncesinden planlı bir şekilde satış trajlarını yükseltmeyi isteyerek güzel bir televizyon reklamı ve cıngıl ile radyolarda reklamlarını döndürmeye başlarlar. Bu sayede o marka çıkardığı ürünü size empoze ederek daha doğrusu bir arz daha sonra talep oluşturarak bu ürünün size tezgahta satışını yapar.. Bu satış içerisinde dönense yine A firması bu sefer iki veya üç adet farklı ürünü aynı kategori içerisinde size sunar ve tercih yapmanızı isterler bunu nasıl istiyorlar onuda söylemek gerekirse fiyatları üzerinde satış oyunu yaparak tabi ki de.. Örnek olarak A firması birinci ürününe 30 TL ikinci ürününe 45 TL ve üçüncü ürününe 65 TL fiyat etiketi işlemektedir. Bu durumda yani bu fiyatlar önünüze geldiğinde aklınızdaki direk olarak ortalama bir gelire sahip aile olarak düşünürsek ev ekonomisi akıllarına gelerek birinci ürünü fiyatından ve kalitesinden dolayı tercih edecektir. Tercih sebeplerinden birincisi ucuz ve kaliteli olmalısı peki diğer ürünler kaliteli değil mi elbette kaliteli çünkü tek firma bu ürünü çıkardığı için diğerleri de kaliteli ancak fiyat yönlendirmesiyle birinci ürününü topluma tükettirmiş olacaktır.

Diğer pahalı olan ürünler ise bir sonra ki şeker bayramında fiyat değişikliğine uğrayarak bu seferde o ürünlerin tüketilmesini sağlayacaktır. Bu makalede anlatılması istenen kısa ve öz olan şey şu gıda sektöründeyseniz hitap ettiğiniz veya sizi tercih eden tüketiciyle bir noktada buluştuysanız eğer o toplumu istediğiniz şekilde yönlendirmek bu noktadan sonra basit olacaktır sadece fiyatlar üzerinde biraz oynama ve kaliteli reklamlar sayesinde bunu başara bilirsiniz..

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla