Meta Tag Oluşturma ve Optimizasyon

Meta Tag Oluşturma ve Optimizasyon

Seo meta etiketler, internet yöneticilerinin arama motorlarına siteleri ile alakalı bilgi vermesi için mükemmel bir yöntemdir. Meta etiketler, her çeşit istemciye bilgi vermek için kullanılabilir. Her sistem, yalnızca tanımış olduğu meta etiketleri işleme alır ve art kalanı yok sayar. Meta etiketler HTML sayfanızın kısmına eklenmiş olur ve çoğu zaman şuna benzer:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset=”utf-8″>
<meta name=”Description” CONTENT=”Author: Uğur SARIER, Illustrator: P. Çizici, Category: Kitap, Price: £9,24, Length: 784 sayfa”>
<meta name=”google-site-verification” content=”+nxGUDJ4QpAZ5l9Bsjdi102tLVC21AIh5d1Nl23908vVuFHs34=”/>
<title>Örnek Kitaplar – çocuklara yönelik olarak kullanılan kaliteli kitaplar</title>
<meta name=”robots” content=”noindex,nofollow”>

Örnek Kitaplar – çocuklara yönelik olarak kullanılan kaliteli kitaplar

Google’ın tanımış olduğu meta etiketler (ve alakalı öğeler):

<meta name=”description” content=”Sayfanın açıklaması” />

Bu etiket, sayfa için kısa bir izah yapar. Birtakım durumlarda bu izah arama sonuçlarında yayınlanan pasajın parçası olarak kullanılır.

<title>Sayfanın Başlığı</title>

Teknik olarak bir meta etiket olmasa da bu etiket çoğu zaman “açıklama” ile birlikte kullanılır. Bu etiketin içindekiler çoğu zaman arama sonuçlarında (ve elbet kullanıcının tarayıcısında) başlık olarak görüntülenir.

<meta name=”robots” content=”…, …” />
<meta name=”googlebot” content=”…, …” />

Bu meta etiketler, arama motoru tarama ve dizine ekleme işlemlerinin davranışlarını kontrol edebilir. robots meta etiketi, tüm arama motorları için geçerlidir; “googlebot” meta etiketiyse Google’a özeldir. Varsayılan değerler “index, follow” (“all” ile aynıdır) şeklindedir ve belirtilmeleri gerekmez.

<meta name=”google” content=”notranslate” />

Bir sayfanın içinde ne olduğunun, kullanıcının isteyeceğini düşündüğümüz dilde olmadığını tespit edersek arama sonuçlarında çoğu zaman söz mevzusu sayfanın çevirisi için bir irtibat veririz. Çoğu zaman bu size benzersiz ve cazibeli içeriğinizi oldukça daha oldukça kullanıcıya sunma olanağı sağlar. Sadece, birtakım durumlarda bu istenmez. Bu meta etiket, Google’a, bu sayfanın çevirisini sunmamızı istemediğinizi belirtir.

<meta name=”google-site-verification” content=”…” />

Internet Yöneticisi Araçları için, sitenin size ilişik bulunduğunu doğrulamak amacıyla bu etiketi sitenizin en üst seviye sayfasında kullanabilirsiniz. “Name” (Ad) ve “content” (içerik) özniteliklerinin değerlerinin (büyük ve küçük harfler iç olmak suretiyle) size sunulanlarla birebir eşleşmesi icap ettiğini lütfen aklınızda bulundurun sadece etiketi XHTML’den HTML’ye değiştirmenizin yahut etiketin biçiminin sayfanızın biçimiyle eşleşip eşleşmemesinin önemi yoktur.

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”…; charset=…” />
<meta charset=”…” >

Bu, sayfanın içerik çeşidini ve ıra kümesini tanımlar. İçerik özelliği kıymetini tırnak işareti içerisine almayı ihmal etmeyin, ters şekilde ıra kümesi özelliği yanlış yorumlanabilir. Mümkünse Unicode/UTF-8 kullanmanızı tavsiye ederiz.

<meta http-equiv=”refresh” content=”…;url=…” />

Bu meta etiket, kullanıcıyı muayyen bir müddet sonra yeni bir URL’ye gönderir ve kimi rahat bir yine yönlendirme biçimi olarak kullanılır. Sadece, tüm tarayıcılar tarafınca desteklenmez ve kullanıcının aklını karıştırabilir. W3C bu etiketin kullanılmamasını önerir. Onun yerine bir sunucu tarafı 301 yine yönlendirmesi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan diğer noktalar:

Google, sayfada kullanılan koda bakılmaksızın hem HTML, bununla beraber XHTML stili meta etiketleri okuyabilir.
verify haricinde, büyük/minik harf kullanması meta etiketlerde önemli değildir.

Bu sıralama kullanılabilir meta etiketlerin tümünü içermez ve siteniz için önemli bulunduğunu düşündüğünüz, sadece bu listede yer almayan meta etiketleri çekinmeden kullanabilirsiniz. Yalnızca Google’ın tanımadığı meta etiketleri yok sayacağını ihmal etmeyin.

kaynak; google.com

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla