Mükemmel Yazı Tipi Birleşimi yaratmak için 29 Altın Kural

Mükemmel Yazı Tipi Birleşimi yaratmak için 29 Altın Kural

İş ova tipi birleşimleri oluşturmaya vardığında, birtakım prensip ve yöntemler vardır, fakat bunlarla alakalı kesinlikler yoktur. Burada sıralanmış tüm ilkeleri yahut fikirleri aynı anda uygulayamazsınız. Şimdi yalnız sıralanmış bu fikirleri dikkatlice okuyup neyin ilginizi çektiğini görün ve ilgilendiğiniz ova karakterinizi oluşturmanın peşine düşün!

Hususi bir önem sırası olmaksızın…
1-  “Zıtlığı” vermek ve “Uyumu” vermemek için serif (tırnaklı karakter) ile Sans Serif(tırnaksız karakter)‘i birleştirin. Oldukca benzeşen ova tipleri birlikte kötü görünürler. Uyum ve zıtlık üstüne çalışın fakat çatışma ile sona erdireceğiniz belirsiz orta zeminlerden kaçının.”Gayri muayyen” ‘in ne algılama geldiğini görmek için “Garamond” ile “Sabon” ‘u birlikte kullanabilirsiniz. Veya bir öteki kötü uyum olan “Helvetica” ile “Univers” ‘i birlikte kontrol edin.

2-  Hakikaten değişik bir şey olmadıkça, bir bütünlük kurmak için iki tırnaklı yahut iki düz karakteri sakın kullanmayın.

3- Aynı sınıfa ilişik yazıyüzlerinin (typefaces) seçmekten kaçının, el yazısı yahut kalınca tırnaklılar şeklinde… Yeterince zıtlık elde edemeyip çatışma ile sonlandırmış olacaksınız. Örnek olarak Clarendonve Rockwell hiç bir halde birlikte iyi gitmezler.

4–    Karşıtlık yaratmak için çeşitli yazıtipleri içinde yeterince ova boyu farkı verin.

5–    Her bir makale tipine değişik roller atayın ve değiştirmeden onları işletin.

6-     Değişik kategorilerden, eş x yükseklikleri ve glif genişlikleri olan ova tipleri bulmaya çalışın. Sözgelişi Futura ile Times New Roman iyi gitmez bu sebeple x yükseklikleri ve genişlikleri içinde fazla fazla zıtlık vardır, fakat bunda sıklıkla genişliktedir. Yine de daraltılmış ova tipi ile çalışacaksanız bu probleminin üstesinden gelebilirsiniz bu sebeple şimdi en ileri tezat noktasına vardınız.

7-     Temel şekiller içinde bir temas bulun. Örnek olarak “O” harfinin aka ve minik haline bakın. Yuvarlak “o” harfi ile uzun oval “o”, çift yapıldığında çoğu zaman birbirlerine benzemezler.

8-     Genel ağırlıkları karşılaştırın. Sözgelişi Didot ve Rockwell bir fazla sebepten ötürü beraberken kötü görünür. Şundan dolayı ikisinin de ağır duruşları vardır ve aynı sayfada birlikte çılgınca görünürler.

9-    Gözlerinizi üstünden alamadığınız şeye karşı yakın ilgi gösterin. Gözleriniz tedirginse bir şeyler yanlıştır.

10-   Değişik tipografik renkler oluşturun. Doğrusu gözlerinizi kısıp bakmış olduğunuzda ova bloğunun geneline yargıç olan hafifçe bir renk. Değişik karakterlerden oluşturduğunuz ova tipi örneklerinizin ikisi de aynı renk ile karışıyor, bulanıklaşıyorsa; ova yüzüyle, saha boşluğuyla, ıra aralığı ile oynamayı yahut kim bilir bir tanesini yine aynı ova ailesinden daha ağır yahut daha ince olan birinin yerine koymayı kontrol edin.

11   Tezat oluşturmanın dahiyane yollarını arayın. Öteki unsuru azaltırken bir ova yüzünün kendini gösterme yahut takip etme oranını artırın ve neler bulunduğunu görün.

12-   Aynı ova ailesinden gelen değişik ova tipleri kullanmanın, kusursuz halde uygun olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyin. İşte bu nedenle “Font Combinations” kitabının her ova tipi bölümünün başında bunu hazırladık. Bir antet tasarımı için Helvetica Black ile iyi işler çıkarabilirsiniz. Bir vücut metni tasarımı için ise Helvetica düzgüsel ile iyi işler çıkarabilirsiniz.

13-  Aynı tarihsel dönemden gelen ova ailelerini kullanmaya gayret edin. Bu birazcık tabana güç emek verme olacak fakat fazla da fazla sürmeyecek.

14-  Her ova ailesinin yatık (italik) kullanımlarının iyi mi görünmüş olduğu üstüne etraflıca düşünmeyi ihmal etmeyin. Kalınca / Düzgüsel ova çifti ile hoş bir uyum sağlayabilirsiniz, fakat öyleyse her birinin kendi italik yazsının kompozisyonun tam ortasında kavgaya tutuşacağının farkına varın. Sakın ha gözden kaçırmayın!

15-  Ahenksiz ova tipleri büyük oranda kopya ile hiç bir halde çalışmayabilse de, küçük bir ihtimal arma yahut tam anlamıyla metin ayarlamalarıyla çalışabilir.

16-  Daha geniş ve daha minik ova miktarları ile çeşitliliğinizi sınayın. Kişilikler de, çeşitlenen metin miktarları ile çoğalır yahut gölgelenir.

17-  Her bir klasik ova tipi ailelerini çalışın ve onları öğrenin. Çıktılarını alın ve ta ki akşam yemeğine kadar onlara gözünüzü dikin. Tasavvur sorunlarınızı çözmede fazla daha çok şey biliyor olacaksınız.

18  Bir ova tipinin diğerine karşı baskın gelemeyeceği yansız bir tezat meydana getirmeye gayret edin. O şekilde ki onlar tüm dikkati kabaca bir yöne çekmeden değişik roller oynamasını sağlarlar. Bu çeşit zıtlıklar her bir ova tipinin öz kişiliğine, kendileri ile alakalı konuşmaları iznini verir.

19-  Beğendiğiniz ve olması için çabaladığınız biçimde başaramadığınız bileşimi bulun. Veriler kanalıyla bilinmeyene ulaşabilmeniz için daha ileri birleşimlerin yanıtları muhtemelen oradadır. Tüm internet bu inceleme için emrinizdedir.

20-   Ismini bildiğiniz yüksek kaliteli ova tipleri üstünde sebatla çalışmaya devam edin.Parasız yahut ucuz ova tiplerinin bir çok önemli glifler açısından eksik duracak ve bu eğer umursamazsanız sizi tepe takla edecek.

21-       İki ova tipine dayanın, fakat doğal fontları da o yazıtiplerinin içerisinde kullanın. Bu size; düzgüsel, kalınca, yatık ve kalınca yatık ile çalışacak 8’e varan ova tipi verir. Bu dergi başlığında yahut logoda kullanılabilenler şeklinde fazla sınırı olan halde yararlanılan üçlü benzeri olmayan ova tipine haiz olabilirsiniz. eğer amacınıza ulaşmak için 3 yahut daha çok ova tipine gereksinim duyarsanız, üstünde fazla sıkı çalışmanız icap eder.

22-   Şayet üstüne parmak basamıyorsanız, neyi değiştireceğinden güvenilir olmasan bile bir şeyleri değiştir. Yürümeye devam edin, denemeye devam edin, birinden birinde istediğinizi bulacaksınız.

23-  Makale tipi ölçüsünü değiştirin. Emin nokta ebatlarında, ova tipi çifti hiç bir halde uymayabilir, fakat değişik nokta ebatlarında her şey parçalara ayrılır.

24-  Eşgenişlikli (monospaced) makale tipleri ile özel boşluklu (Proportional) makale tiplerini karıştırmaktan kaçının. Hoş, deneyebilirsiniz fakat sakın uyarılmadığınızı söylemeyin. Şahsen ben bu tarzdan hiç bir hayır görmedim.

25-   Yansız orta metin tırnaklı karakteri ile antet düz karakterini karşılaştırın. Bu tarifi izleyerek altın birleşimi elde etmek kolaydır.

26-  Tarzları karıştırmayın; tamamlayıcı olanlar ile çalışın. Gamsız Gill Sans bütünsüresince “Didot” ile iyi uymayacak, en azından bayağı olmayacak.

27-  Kutunun haricinde benzer oranları bulmaya çalışın ve sonrasında ova tiplerine bariz roller verin.

28-  Açık yapın. Belgenin okunaklı olması için ova tipi seçeneklerinin açık bir ayrıma haiz olması icap eder. Yeterince tezat eğer olmazsa, görsel radde düzeni yıkılır ve değişik roller atadığınız ova tiplere net olmaz.

29-  Kuralları yıkın. Nasıl biteceğini görün. Kesinlikler yoktur ve akıllı bir tasarımcı altı üzeri iki ova tipini bir dereceye kadar iş görecek halde birleştirebilir.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla