Photoshop’a Alternatif 10 Program

Photoshop’a Alternatif 10 Program

Farklı tasarımlar yapmak istiyor fakat Photoshop’a o denli nakit vermek istemiyorsanız, Photoshop’a alternatif ve parasız en iyi 10 program karşınızda.
Adobe Photoshop, ustalaşmış resim tanzim etmek için bir tasarımcının gereksinim duyan herşeye haiz bir program. Fakat her tasarımcının o denli parası olmayabilir veya Photoshop’a o kadar nakit vermek istemeyebilir. Bu durumda kurtarıcı olarak alternatif ve parasız programlar devreye giriyor. Bu alternatiflerin bazıları hemen hemen Photoshop’un yaptıklarını yapabilecek kabiliyete haiz.

Bu alternatif programlar, Photoshop kadar büyük bir üne haiz değiller fakat kullandıktan sonrasında vazgeçemeyeceğiniz programlar arasına girmeleri oldukça olası.

1) GIMP

GIMP, açık kaynak kodlu ve hemen hemen Photoshop kadar eski bir fotoğraf tertip programıdır. İlk başta yalnız Linux üstünde çalışan GIMP, hemen sonra Windows ve Mac sürümlerini çıkartarak çapraz platformlarda kullanılabilen bir program halini almıştır.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

GIMP’i incelediğinizde, Photoshop’ta bulunan bir oldukça özelliğe haiz bulunduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer Photoshop’daki arayüz ve menülere alıştıysanız eş yapıda olan GimpShop programını da kullanabilirsiniz.

2) Paint.NET

Paint.NET, Microsoft’un bayağı ölçüde fotoğraf tertip aracı olan Paint programından doğmuş ve severleri tarafınca geliştirilen açık kaynak kodlu resim tertip programıdır.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

Paint.NET’in oldukça geniş eklenti desteği bulunuyor ve katmanlı (layer) çalışmaya imkan vermesiyle Adobe Photoshop alternatifleri içinde mühim bir yere sahip. Paint.NET’i indirip çalıştırdığınızda gelişmiş özellikleri ile kendisini farkettirmeyi başaracaktır.

3) Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express, Adobe’un ücretsiz bir şekilde sunmuş olduğu internet tabanlı parasız resim tertip uygulamasıdır. Photoshop’un esas özelliklerine ve bir kaç gelişmiş özelliğine de sahip fakat katmanlarla (layers) emek harcama desteği bulunmuyor.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

Internet tabanlı olması yardımıyla Windows, Mac ve Linux desteğine haiz. Bayağı bir kullanıcı arayüzü bulunan Adobe Photoshop Express üstünden direkt dosya paylaşımı da yapabilirsiniz.

4) ChocoFlop

Mac kullanıcılarını da unutmamak lazım. ChocoFlop tamamen Mac kullanıcıları düşünülerek tasarlanmış ve Mac’e bakılırsa optimize edilmiş bir resim tertip programıdır. Aynı halde bu program ile de Photoshop’ta yapabileceğiniz bir oldukça şeyi yapabilirsiniz.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

Mac kullanıcılarını da unutmamak lazım. ChocoFlop tamamen Mac kullanıcıları düşünülerek tasarlanmış ve Mac’e bakılırsa optimize edilmiş bir resim tertip programıdır. Aynı halde bu program ile de Photoshop’ta yapabileceğiniz bir oldukça şeyi yapabilirsiniz. Tek problem sonsuza kadar ücretsiz olarak kullanamayacaksınız. Şimdilik parasız bir beta olan ChocoFlop, kesin sürüme geçtiğinde ücretli olan programlar arasına girecek. Güvenilir olun beta sürümü bile yeterli olacak.

5) Cinepaint

Cinepaint daha oldukça minik video stüdyoları için tasarlanmış bir video ve fotoğraf tertip programı. Hem MAC OS X bununla beraber Windows sürümü bulunuyor.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

Programın Windows sürümü daha eski. Buna rağmen Cinepaint, tecrübe etmek için kötü olmayan programlar içinde.

6) Pixia

Pixia aslına bakarsak tamamen Japonca tasarlanmış bir resim tertip programı. Fakat artık İngilizce versiyonu da çıkmış durumda. Japonca tasarlanmış hali ile anime/manga’lar için çizim yapmayı hedefliyordu.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program
İngilizce versiyonu ile bir oldukça özelliği de içerisine katmış olan Pixia, son radde yetenekli ve kapsamlı bir programdır. Pixia’nın web sitesinden programa yeni eklenen geliştirmeleri takip edebilir ve indirebilirsiniz.

7) Pixen

Apple Mac kullanıcıları için bir diğer programda Pixen. Daha oldukça animasyon çizimleri için geliştirilmiş olan Pixen, diğer özellikleri de geliştirilerek tam bir fotoğraf editörü haline geliyor.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

8) PhotoPlus

Parasız resim düzenleme programı PhotoPlus, dijital fotoğraflar ve resimler üstünde ustalaşmış düzeyde düzenleme yapmanıza imkan tanıyor.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

PhotoPlus programın sunmuş olduğu araçları kullanarak fotoğraflarda gözükmesini vazgeçtiğiniz şeyleri kaldırabilir, eski ve hasarlı resimleri onarabilir, artistik efektlerle resimleri güzelleştirebilirsiniz

9) Splashup

Bir diğer internet tabanlı tatbik olan Splashup, son radde güçlü araçlara sahip ve Photoshop şeklinde katmanlar ile çalışmaya imkan tanıyor.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

İçerisinde barındırdığı resim paylaşım özelliği ile fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla bayağı bir halde paylaşabilirsiniz. Internet tabanlı olduğundan Windows, Mac ve Linux desteğine sahip.

10) Pixlr

Pixlr, internet tabanlı programlar içinde bayağı kullanım, süratli emek harcama ve Türkçe desteği yardımıyla en iyi alternatif programlardan birisi.

Photoshop'a Alternatif En iyi 10 Program

Pixlr, flash tabanlı bir bina üstünde çalışıyor fakat sanki bilgisayara kurmuş olduğunuz bir program kadar süratli ve net tepkiler veriyor. Tabaka desteği (layer) var ve onlarca filtre ve ayara da sahip.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla