Photoshopu Hızlandırmanın 10 Etkili Yolu

Photoshopu Hızlandırmanın 10 Etkili Yolu

Grafikerler olarak çoğunluğumuz Photoshop kullanır, azca bir kısmımız ise işlerini Photoshop olmadan da yapabilirler.

İlhamın oluk oluk geldiği bir vakitte tasarımınızın yapımını yarılamışken aniden Photoshop’un Kapandığına Şahit olmuş,

kim bilir benim benzer biçimde giden emeklerin ardından sinir krizlerine girmişsinizdir. Aniden kapanma, emek harcama performansınızda yavaşlama,

bir müddet kendiliğinden kilitlenme benzer biçimde durumlar hakikaten bizler tasarımcıları çıldırtıyor.

Bu yazımda bu benzer biçimde durumlar sebep olur ? Sorusuna cevap olabilicek sebepleri ve çözümlerinden bahsedeceğim.

Bilmenizde fayda olacak ilk şey Photoshop bellek tabanlı bir yazılımdır. sorunsuz emek harcaması için temiz bir “işletim sistemi” ve” Ram”e ihtiyacımız var.

bunu ihmal etmeyin. İlk adımdan başlamış olalım..

01. Yazılım, İşletim Sistemi ve Driver Güncellenmesi.

İlk adım, işletim sisteminizi güncellemek olsun. Donanım driverlarınızda güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

aktüel bir driver bulursanız güncellemeleri yükleyin. işletim sistemi ve driver güncellemelerinden sonrasında Photoshop’u

son sürümde kullanıp kullanmadığınızdan güvenilir olun. Yeni bir sürüm varsa Photoshop yazılımınızı güncelleyin.

bu işlemlerin bütün nihayetinde işletim sisteminizdeki donanımlarınızdaki ve elinizde bulunan photoshop sürümdenki bütün

Bug(Hata)lar otomatikman düzeltilmiş olacaktır.

02. Bilgisayarınızı Paklayın

Evvela, harddisk alanınızı kontrol edin. Eğer Kapasite sınırlarına yakın halde doluysa diskiniz bilgisayarınızın yavaşlamaktan

başka bir şansı yok. Olası Olduğunca harddiskteki verileri silin.

Bu sizin için bir seçencek değilse, yok arkadaş ben dosylarımı silemem diyorsanız daha büyük kapasiteli ve daha süratli durağan(durgun) diske

yükseltmeyi düşünün. mesela 5.400 RPM durağan(durgun) diskinizi 7,200 RPM’e yükselttiğinizde eğer bir laptop kullanıcısı iseniz

durağan(durgun) diskinizdeki ısıyı azaltmak için ek bir fan gerekebilir ihmal etmeyin.

03. Photoshop Performans Ayarlarını Yapın.

Edit / Preferences / Performance. Bellek kullanması bölümünde ram kullanımını bilgisayarınızın diğer sistemsel faaliyetlerini göz önünde bulundurarak ayarlamasını yapabilirsiniz.

bu ayarı 0 yapmak olası azca öncede bahsettiğim benzer biçimde sistemsel faaliyetlerinizi göz önünde bulundurun ve bilgisayarınızdaki ram miktarına nazaran orantılı bir ayarlama yapın.

Bir sonraki adım, geçmişi ve önbelleği ayarlamaktır. Photoshopun standart gemişi tutma miktarı 20dir kısaca 20 kez ctrl z kombinasyonunu kullanabilirsiniz. 21. adıma hiç art dönmez.

Bu 20 sayısını azaltmak Photoshop kullanırken RAM miktarınızı rahatlatır. eğer fazlaca fazlaca katmanlı ve büyük tasarımlar yapıyorsanız, önbellek seviyesini yükseltmeniz yararınıza olacaktır.

Birden fazlaca katmanlı ufak görseller kullanıyorsanız önbellek düzeylerinizi azaltmanın faydası size performans olarak art dönecektir.

04. Efficiency(Bereketlilik Göstergesi) ni etken edin.

Bereketlilik Göstergesini açmak için, İmage(Imaj) penceresinin alt sekmesine gidin ve pop-up window (açılır pencereler) tıklayın ve Efficiency(Bereketlilik Göstergesi) ni etken edin.

Şu anda benim bilgisayarımın  0 verimlilikle çalıştığını görebilirsiniz. Bereketlilik 0’den azca olduğu süre bilgisayarınızda yavaşlama olur.

Bereketlilik �-95’den azca ise sistem performansını arttırmak için 3. adıma bakın. Bu adımda işe yaramazsa bilgisayarınıza yardımcı amaçlı harici ram eklemeyi düşünün.

05. Scratch Disk Kullanabilirsiniz.

Photoshop için kafi RAM olması son radde önemlidir.Bilgisayarınızda yeterince RAM yoksa, Photoshop var Durağan(durgun) Diskinizde abes saha olan bir Scratch Disk kullanır.

Bir fotoğraf dosyası üstünde çalışırken, Photoshop durağan(durgun) disk alanında görüntünün beş kat fazlaca boyutunu kullanır. Öteki bir deyişle, bir 100MB dosya Scratch

 durağan(durgun) disk alanında 500MB yer kaplar.Durağan(durgun) diskinizde kafi saha var değilse, bir hata iletisi alırsınız.

Bu sorun ile başa çıkmanın tek yolu, harici bir durağan(durgun) diskiniz  var fakat bunu Scratch Disk yaptığınızda, 4 ya da 6 pin firewire şoför (USB sürücüler ya da DVD sürücülerden kaçının – bunlar fazlaca yavaş) olduğu için güvenilir olun. Ek olarak harici disk artık sanal bellek ya da büyük dosyalar üstünde çalışmak için kullanabileceğiniz sürücünün Scratch Disk  olduğu için güvenilir olun.

06.Eklentileri Kontrol edin.

Mesela, Photoshop 32-bit sürümü için tasarlanmış eklentileri 64-bit Photoshopta kullanıyorsanız  bu pek fazlaca probleminin deposu olabilir. Bu çakışmalar Photoshopun çökmesine sebep olabilir.

07. Purge(Temizle) aracını kullanın.

Sahneler üstünde çalışırken, Art al, Pano ve Tarih bilgilerini Photoshop kendi içerisinde depolar. Dezavantajı kullanılan bellek miktarıdır. RAM boşaltmak için, Edit / Purge / All.

(Düzenle: Temizle: Tüm bunlar.) Ek olarak buradan video önbelleklerini temizleyebilirsiniz. Temizle işlemini kullanarak geçmişi silmek, son değişikliklerinizi art alması olası olmayacaktır ihmal etmeyin. temizleme işleminden sonrasında bir hata yapmış olursanız, Art Al seçeneğinin çalıştığını bulunduğunu ihmal etmeyin. 😉

08. Dosya Boyutu Sınırlamaları

Bütün bu gelişmelerden sonrasında, Photoshop yavaşlıyorsa ilkin Photoshopu tekrar yükleyin. ve projeleriniz için ihtiyaç duyulan dosya boyutlarını kavrayarak çalışmaktır. Imaj Boyutu ve dosya boyutlarını azaltmak: size ihtiyacınız olan performansı kazandıracaktır.

09. Karakter Önizlemelerini kapatın.

Karakter Önizlemeyi kapatmak sisteminizin performansını artıracaktır. ben ova tiplerini illa görecem diyenler için font panelinden aynı halde önizleme boyutlarını büyültüp küçültebilirsiniz.

 

10. Açılış Programlarını Denetleyin.

Bütün bu işlemlerin nihayetinde  bilgisayarını yine başlattıktan sonrasında, yavaş bulunduğunu tefrik ederseniz, açılış programlarınızı kontrol edin gereksiz bulunduğunu düşündüğünüz bütün programları deaktif edin bu muamele bir nebzede olsa size sürat kazandıracaktır.

Sonuç;

Photoshop kuvvetli bir fotoğraf düzen programı fakat tek başına bereketli çalışmaz. Kullandığınız işletim sistemiyle en ahenkli hale gelmedikten sonrasında size en iyi performansı katmayacaktır.

yazımdaki adımları bir bir uygularsanız Photoshopunuzdaki rahatlamayı hissedebilirsiniz. süre ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim 😉

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla