Poster Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Poster Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir haberi yahut tasarım ve sanat kaygısının bulunmuş olduğu bir mesajı iletmek yahut bir ürünü tanıtmak için hazırlanmış materyaldir.

Reklam niteliği taşıyan afişlerin ana koşulu hedef kitlesine doğru zamanda seslenmek olmalıdır. Sorun seçim tarihi parti liderlerinin poster tasarımları seçim gününden 1-2 hafta evvelde yoğun biçimde afişleri hariç mekanlarda yer almıştır. Poster mahsul yahut hizmetin daha dikkat çekecek biçimde ifade edilmiş olduğu mesajlar taşımalıdır.

Poster için dikkat edilecek unsurlara bakalım.

Afişte öncelikli olan verilecek olan mesajın ve grafiklerinin ortak fikirde buluşması gerek. Ve bu ölçütte tefrik edilir olmalıdır. Tefrik edilmesi hususi durumunu gözden kaçırmadan yapmalıyız.

Poster reklamı okunabilir olmalıdır. Süslü okunması zor şatafatlı makalelerden ve tasarımlardan ırak durulmalı. Daha okunabilir ova tipleri seçilmelidir. Bakış açısı ırak mesafaden bakıldığında daha okunaklı ova tipleri seçmekte fayda var. Araç kullanıcıların trafikte 2-3 saniyelik yakın zamanda o posteri tefrik etmesi gerekecektir.

Reklamda akıcı ve anlaşılır üslup kullanılmalıdır. Afişe bakıldığında anlama süresi de 3-4 saniye kadar olacaktır. Antet, alt antet , çarpıcı söz ve tasarım uyum içinde olmalıdır. Mesajın 5-6 kelimeden oluşması okuyucunun dikkatini vermesine ve gözden kaçmamasını sağlar. 10 kelimeye yakın ve fazlasında okuma payı düşecektir.

Renk hikayesinde diri renklerin kullanması dikkat çeker. Dikkati bir yere yoğunlaştırmalı ve mevzuyu distribütör görsel, renklerden kaçınmalıdır.

Afişte bir düzen olmalıdır. Esprili , acıklı , hayali , fikirci cümleler anlatımı kuvvetlendirir.

Afişin boyu büyüdükçe reklam amacına ulaşmaz ileti iletilmez. Bu tasarımları düzen içinde yerleştirirseniz her şey yoluna girecektir.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla