Radyo Reklamı Nasıl olur?

Radyo Reklamı Nasıl olur?

Radyo reklamcılığının işlevlerinden bahsetmiştim. Bütçesinin uygunluğu firmaların daha azca maliyetlerle reklam verebileceği mecra olan radyoya reklam vermek avantajınıza olacağını belirtmiştim. Ajanslar bu aşamada müşterilerinin planını oluşturduktan sonrasında mecra seçimini yapar. Ajansın burada katkısı reklam yayınını meydana getirecek olan mecralar ile uygun fiyata anlaşabilmesi oluşundan da bahsettim. Sırada radyo reklamı iyi mi hazırlanmış olur? Nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlara göz atalım.

Ajansın radyo reklamı almak için müşteriye gitmeden ilkin yapması ihtiyaç duyulan planlamalar vardır. Müşterisinin hangi ürünü tanıtmak istediğini bilmeli, inceleme yapmalıdır. Gözden kaçırılan detaylar kararı menfi etkileyebilmektedir. Maliyeti düşük demiştik. Radyo reklamında saniyelerin önemi vardır. Ürünü kısa ve öz bilgilerle anlatmalısınız. Müşterinin reklama karışmasını önleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Data, birikim, inceleme ve metin oluşturma radyo reklamının oluşturulmasında önemlidir. Ürün hakkındaki bilgiyi müşteriden alın. Fakat müşterinin slogana karışmasına engel olun. Hem alan kişi yararına olacak bununla beraber reklam yayını için yararlı olacaktır. Müşterinin birtakım durumlarda istekleri değerlendirilir. Sözgelişi ; İstediğiniz ek bir data , sözcük olacak mı? Saniyesinde bütçeye gore planı izah edebilir.

Birtakım durumlarda alan kişi size web adresimde çıksın diyebilir. Bu aşamada saniye üstünden reklam hazırlandığından ücrette değişiklik olabilir. Bir çok süre alan kişi ” Ne olacak canım, şuraya da adresimi versen” diyebilir. Bir de  hangi radyolara reklam verilmesi gerektiğine dikkat edelim.

Şu yanlışa düşmeden reklam verin. Bulunduğunuz ilin radyolarını düşünün. Bu il içinde en oldukça dinlenilen X Radyo olsun. X Radyoya reklam verilmesi her süre sizin için yararlı olamayacaktır. Ürününüz en oldukça dinlenilen X Radyo dinleyicilerinden istek görmeyebilir.

Bir inşaat şirketi reklamı düşünün. X Radyosu da Pop Müzik çalan radyo kanalı olsun. Türk toplumuna bakıldığında hitap edeceği hedef kitlenin kaygan averajı yüksek olacaktır. Doğrusu Pop Müzik dinleyicileri 15-25 kaygan olabileceğini düşünürsek. İnşaat şirketi ürününü kime satabileceğini siz düşünün. Bunun yerine Amme Müziği dinleyicilerinin olduğu radyo kanalı düşünelim. En azından pop dinleyicisi kaygan averajından daha yüksek olacaktır.

Akıllara iki kanala da verelim gelebilir. Doğru strateji, iyi reklam metni ile bütçeniz doğrultusunda bunu yapmanız olası normal olarak.

Radyo reklamlarının süresi size bağlıdır. Fakat minimum bir ay yaptırmanızda fayda var. Reklam uzun solukta meydana getirilen yatırımdır. Radyo reklamı maddi açıdan da size yük olmaz. Ürününüz bir de fiyatı yüksek ise reklam verin. Sponsorluklarda düşünülebilir. Eder olarak da data vermeye çalışayım. Bir aylık bir radyo reklamı için 500-1500 lira içinde eder ödersiniz. Radyo kanallarının eder listesine gore bu rakamlar değişiyor. Misal olsun diye belirttim.

Radyo reklamını metin halinde oluşturduktan sonrasında bu metnin seslendirilmesi yapılır. Müzik aralarında reklamlar giriş yapar. Reklamın gireceği gösterim saatleri ürün satılmasında önemlidir.

Radyo reklamı yayını ve oluşumu hakkındaki ;

Ürün, kısa ve öz bilgilerle tanıtılmalıdır.

Reklamın gireceği gösterim saati dikkatle seçilmelidir. ( Drive Time vs.)

Tanıtımında kullanılan hanımefendi ve ya adam tarzı belirlendikten sonrasında single (müzik) tarzı uygun olmalıdır.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla