En basit ifadeyle, RGB ışığın rengidir. CMYK ise yansımanın. RGB’de, ziya kaynağının değişik dalgaboyları renkleri oluşturur, en iyi misal; ekran, telefonlar vs. CMYK ise Işığın bizlere yansıttığı, boyar maddenin (mürekkep) oluşturduğu renk bütünüdür. Bana nazaran en mantıklı açıklaması; RGB insan gözünün görebildiği bütün renklerdir. CMYK ise RGB’deki renklerin tamamını olmasada, 4 rengin karışımıyla elde edilmiş RGB’ye yakın fakat hiç RGB kadar diri renklere haiz olmayan renk teknolojisidir. Kuramsal olan bu renk uzayları sanayi ve teknolojide çeşitli yerlerde kullanılır. Tv, bilgisayar şeklinde teknolojik aletlerin renk düzenleri RGB renk uzayıyla oluşturulur. Yazılı basım içeren matbaacılık sektöründe CMYK renk düzeni kullanılır. Örnek olarak Photoshop’ta tasarladığınız bir poster bilgisayar ekranında RGB renkleriyle gözükür. Çıktısını aldığınızda ise farkedilir bir derecede renklerin bilgisayarda görünmüş olduğu şeklinde olmadığını farkedersiniz. İşte bu farklılık CMYK ve RGB renk düzeninden doğar. Bunun için çalıştığınız belgenin CMYK düzenine ayarlanması icap eder. RGB ve CMYK şeklinde renk modelleri, insan gözünün görebileceği renklerin tümünü yaratamaz. Aşağıdaki halde de görülebileceği şeklinde, CMYK renk modeli ile, basılarak üretilebilecek renkler, RGB’den daha azdır. RGB (Red Green Blue)
Beyaz fer, renklerin tümüne haiz olduğuna nazaran, asla ziya eğer olmazsa elimizdeki tek şey karanlık ve siyahtır. Bu durumda belirli miktarlarda kırmızı, mavi ve yeşil ilave ederek istediğimiz rengi oluşturabiliriz. Bu üç rengin en yüksek yoğunlukta eşit karışımı ise beyazı oluşturur. RGB renk modelinde renkler bu üç ana rengin farklı oranlarda eklenmesiyle (additive colors) doğar. RGB modeli insan gözünü öykünmek eden dijital ünitelerde (Tarayıcılar, Dijital Kameralar şeklinde) ve monitörlerde kullanılır. CMYK (Cyan Magenta Yellow blacK)
Siyahtan beyaza gitmek RGB modelle olası, sadece elinizde ak var ise ve siyahı elde etmek istiyorsanız, senaryo değişmek zorunda kalır. Ekran ve tarayıcılar şeklinde muayyen bir kaynaktan ışığı yayma (emission) metoduyla çalışan üniteler için RGB model fazla uygundur. Sadece yazıcı ve baskı makineleri şeklinde üniteler renkleri kağıt ve benzeri materyaller üstünde oluşturdukları için, yansıma (reflection) metodunu kullanmak durumundadır. Işıksız bir ortamda renkleri ve beyazı kurmak için kırmızı, mavi ve yeşili ekliyorsak, ak ortamda bu işlemin tersini yapmalıyız; şu demek oluyor ki kırmızı, yeşil ve mavi renkleri çıkartmalıyız (substractive colors). Bu işlemi yaparken mürekkep olarak adlandırdığımız filtreler kullanılır. Mesela, cyan mürekkebi al rengi soğururken mavi ve yeşil renkleri yansıtır. Aynı halde magenta yeşili, sarı ise maviyi soğurur. Bu yüzden, baskı işleminde renkleri elde etmek için kırmızı, yeşil ve mavi ışığı kontrol eden cyan, magenta ve sarı renkteki yarı geçirgen mürekkepler kullanılır (CMY). Filtre olarak kullanılan bu mürekkeplerin yoğunluğunu kontrol etmek içinse tram yüzdelerinden faydalanılır. Tramlar farklı miktarda ve açılarda baskı kararı kâğıt üstünde bir araya gelmiş olarak farklı renk tonlarının oluşmasını sağlarlar. Kuramsal olarak, bu üç mürekkep eşit olarak en yüksek yoğunlukta karıştıklarında bütün renkleri soğuracağı için ziya kalmaz ve ortaya kara menfaat. Fakat kâğıdın ak yüzeyinden gelen yansıma bu rengin tam kara değil, koyu kahverengi şeklinde görünmesine sebep olur. Bundan dolayı kara mürekkep baskı işleminde muavin bir filtre olarak kullanılır.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.