Çoğu zaman Internet Tasarım yaptıran şirketler hep domain adresini göz ardı ederler. Aslına bakarsak bir internet sayfasına haiz olmadan ilkin yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey domain adresine karar vermektir.

Internet siteniz firmanızın internetteki aynası gibidir.
Domain adresinizde bu aynanın bir parçasıdır.

Web Tasarım da Domain Adresinin Etkisi
Domain adresi seçilirken iki unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Açacağınız internet sitesinin arama motorlarında yükselmesini istiyormusunuz yoksa internet sitenizin yükselmesi sizin için bir ehemmiyet arz etmiyor mu. Birincisi seçeceğiniz domain adresi ile Google ve diğer arama motorlarında tesiri. İkincisi domain adresinizin marka duruşu.

Web Tasarım da Domain Adresinin Etkisi
Bir fazlaca şirket internet sayfası açarken Domain adresinin SEO açısından olukça öneme haizdir. Domain adresinizin sitenizdeki içerik ve anahtar kelimeleriniz ile birebir ahenkli olması icap eder. Mesela web üstünden satış yapmak için bir E-Tecim sitesi açacağınızı varsayalım. E-Tecim siteniz de hediyelik eşya satacaksınız. İnsanların sizi Google’da hediyelik eşya kelimesi ile bulmasını istiyorsunuz. Bu durumda sitenizin domain adresi içinde kesinlikle hediyelik eşya kelimesinin geçmesi gerekmektedir. www…..hediyelikesya.com şeklinde.

Googlebotlar domainleri insanoğlu şeklinde soldan sağa doğru okurlar. Bu nedenle hediyelik eşya kelimenizi ne kadar www. adresine yakın tutarsanız o radde faydası olur. Mesela www.cizgihediyelikesya.com yerine www.hediyelikesyacizgi.com SEO açısından daha etken olacaktır. Doğal olarak 2. verdiğimiz misal bir ihtimal kullanım açısından birazcık saçma duruyor, hepimiz

Not : Son zamanlarda internette şu şekilde bir söylenti dolaşıyor. Domain seçerken kelimenizi ilk harfini A yapmış olursanız daha süratli çıkarsınız. Google abece sırasına nazaran tarıyor mesela: www.ahediyelikesya.com şeklinde. Bu söylemi kim ortaya atmışsa tamamen yalnıştır.

Domain Uzantısı
Domain adresi alınırken..

Tr: Ticari kuruluşlar

Com: Ticari kuruluşlar

Net: İnternet ve ağ emek verme alanları

Org: Dernek ve Organizasyonlar

Gov: Devlet Kurumları

Mil: Askeri Kurumlar

Edu: Tahsil Kurumları

Bel: Belediyeler

Ac: Bilimsel niteliği olan Kurumlar

Web Tasarım da Domain Adresinin Etkisi
Firmanız için yaptıracağınız internet sitesinin domain adresinizi kesinlikle siz satın alın. Domain adresinizi internet tasavvur meydana getiren şirketler satın alırsa ileride problem yaşayabilirsiniz. Mesela internet tasavvur hizmeti aldığınız şirket ileride sektör değiştirip artık internet sayfası yapmayabilir. Yahut aranızdaki en ufak sorundan dolayı size domain adresini vermeyebilir. .Com, .net, .org uzantılı domain adreslerini her isteyen alabildiği için siz domain adresinin size ilişik bulunduğunu ispatlayamazsınız.

.Com.tr uzantılı domainler için bu durum fark eder. .Com.tr uzantılı domainlerin satışını yalnız ODTU (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafınca şirket faliyet belgesi yahut marka patent belgesi ile yapıldığı için

Domain Adresini Siz Karar Verin

Bir çok süre domain satın alırken bir otomobil, ev aldığınızda düşündüğünüzden daha fazlaca düşünmelisiniz. Sebep mi?

Bir çok süre dememizin sebebi bir ihtimal açtırmak dilediğiniz internet sitenizin muazzam bir hit toplamasını beklemiyorsunuz, muazzam bir kesime hitap etmiyorsunuzdur. Internet sayfasını mecburi olduğunuz için, kısa bir süreliğine açmışsınızdır. Bu durumda hangi domaini satın alacağınızı fazlaca fazlaca düşünmenize gerek yok.

Bir çok süre hedefler büyüktür. Açılacak internet sayfası büyük bir kesime hitap ediyordur.

İkinci El Domain
İkinci el domainler ara ara süre büyük avantaj sağlar, ara ara zamanda dezavantaj.

Satın alacağınız ikinci el domain adresinin whois kayıtlarına bakın.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.