Sketch ve Photoshop

Sketch ve Photoshop

Herkese merhaba uzun zamandır takip ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sketch app ve photoshop karşılaştırılmasının yapılması hakkında bir şey söylemek geldi içimden. Bu iki program aslında bir birinden farklı platformlara sahip programlar biriyle bir şeyleri tam yaparken diğeriyle bunu yapmak pek mümkün olmuyor peki ben neyden bahsediyorum. Aslında bu iki programın karşılaştırılması ve tasarımcıların bir çoğunu sketch app a yönlendirmesi çok yanlış bir durum nedeni ise sketch ile çok güzel web tasarım, mobil uygulama tasarımları yapabiliyorken bir photoshop kadar foto montaj veya mock-up yapamazsınız. Photoshop geliştiricileri gelende bu programı geliştirirken hep şu yolda ilerlediler fotoğraf üzerinde kolay ve rahat işlemlerin yapılabilmesi için geliştirmeye devam etmekteler ve tasarımcıların bir çoğu ben dahil olmak üzere fotoğraf düzenleme programı üzerinde web tasarımlar yaptık, afiş tasarımları yaptık yeri geldi en olmayacak çalışmalara yaparak bu programı kullandık ancak günümüzde değişen bir çok teknoloji artık photoshop’un isteklerimize karşılık veremediği için sketch app gibi bir program doğdu. İyi ki de böyle bir program var ancak windows kullanıcıları ne yapsın!. Bu programı kullana bilmek için illa ki Appel bir bilgisayara ihtiyacınız var günümüzde hackintosh ile normal bir bilgisayara’da mac os x kurulumları gerçekleştirile bilmekte benim tavsiyem en azından bir kere bu programı denemek. Eğer sketch app bir programla karşılaştırılacaksa bu photoshop değil illustrator programı olmalıydı çünkü vektörel bir çizim yapabiliyorsanız eğer bu programın kategorisi çok başkadır. Sketch ‘in rakiplerinin arasından sıyrılıp kullanım popüleritesini artırması içinse dünya devi olan Adobe ile kendi programını karşılaştırıp tercih nedeni olmasıdır.

Merak edenlere Sketch app videolarını youtube üzerinde bulabilirsiniz ve aşağıdaki yazacağım linklerden sketch app ‘ın uygulamalarına da ulaşabilirsiniz. Umarım bu karşılaştırmanın yanlış olduğunu düzgün bir şekilde anlata bilmişimdir.

http://www.sketchappsources.com/
http://sketchapp.tv/
Youtube Kanalı

 

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla