Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı

Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı

Merhabalar Netflix’de yayınlanmaya başlayan bir tasarım dizisi var. Dizi değilde daha çok belgesel olarak yayında ve şuan 8 bölümü yayınlandı ilk sezonunda olan kişiler ve yaptıkları tasarımları anlatıyorlar ve genel olarak her bölüm farklı kişileri ağarlıyorlar..  Tasarım kitaplarından çok daha etkili olduğunu söylesem yanlış olmaz sanırım. Grafik tasarım belgeseli olarak günümüze kadar gelen pekte fazla bir belgesel yok aslında ancak günümüzde her an tasarımın şekli veya biçimi değişebiliyor peki ya bu nasıl oluyor işte aslında bu tasarım belgeselinde anlatılmak isten de bu aslında her an her şey değişebilir.. Google’da aratarak belgeselin yani 1.sezonun videolarını bulup izleye bilirsiniz ancak ingilizce eğer Türkçe altyazı bulabilirseniz bana da gönderirseniz sevinirim.

1. Christoph Niemann: İllüstrasyon

New Yorker dergisinin kapaklarını ve Instagram eskizlerini çizen illüstratör Christoph Niemann, soyutlama ve etkileşim kavramlarıyla oynarken özgünlüğü sorguluyor.

2. Tinker Hatfield: Ayakkabı Tasarımı

Tinker Hatfield mimarlık ve atletizm geçmişi sayesinde, ikonik Air Jordan koleksiyonu da dahil olmak üzere Nike için çığır açan tasarımlar yarattı.

3. Es Devlin: Sahne Tasarımı

Sahne tasarımcısı Es Devlin; konserler, operalar, tiyatro oyunları ve defileler için ışık, film, heykeller ve hatta yağmuru kullanarak çağrışımcı dekorlar hazırlıyor.

4. Bjarke Ingels: Mimari

Mimar Bjarke Ingels’in üzerinde kayak pisti bulunan temiz enerji santrali gibi “pragmatik ütopik” tasarımlarında işlev, fantezi ve sürdürülebilirlik bir arada.

5. Ralph Gilles: Oto Tasarımı

Fiat Chrysler’in küresel tasarım başkanı Ralph Gilles, yeni şık spor otomobiller ve kendi kendine giden elektrikli kamyonet tasarımıyla markayı geleceğe taşıyor.

6. Paula Scher: Grafik Tasarım

Kelimeleri resme dönüştüren grafik tasarımcı Paula Scher, ikonik markaların ve dünya çapındaki çeşitli kurumların görsel dilini yaratıyor.

7. Platon: Fotoğrafçılık

Platon’un cesur portreleri dünya liderlerinin ve sıradan insanların ruhunu yakalıyor. General Colin Powell ile yapılan çekim, sanatçının çalışma sürecini ortaya koyuyor.

8. Ilse Crawford: İç Mekan Tasarımı

İç mimar Ilse Crawford, lüks otellerden Ikea mobilyalarına kadar duyuları harekete geçiren ve mutluluk veren mekanlar ve nesneler yaratıyor.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla