TASARIMDAN ÖNCE FİKİR

Anadolu’da reklamı tasarımın güzelliği oluru olarak bildik. Sadece reklama benlik katan , kan veren tasarım değil fikirdir. Heralde tasarım reklamı hedef kesime aktaran önemli bir etkili. Fakat reklam yalnız güzel tasarım yapmak , görsel eklemek değildir. Reklam fikrine hizmet eden bir araç tasarımdır. Reklamdan öncesinden tasarım satılmaz doğrusu. Reklamcı ilk olarak fikrini reklama işler. Tasarımı değil fikrini sattırır. Fikri olmayan reklam kimliksizdir. İyi bir tasarım görseli bakımından cezbettirebilir sadece reklam fikir ve fikir ürünüdür. Tasarımı iyi bir mahsul yapmış olabilirsiniz fakat bunun önemli bölümü yapmış olduğunuz işin müşterinizin marka ve imajına ne kadar hizmet etmiş olduğu ve fayda sağlamış olduğu önemlidir. Bu nedenle reklamınızı stratejiye hizmet eden fikirlerle ve bu fikri iyi özetleyen tasarımla süslemelisiniz.

Rakip şirketler arasından sıyrılmak istiyorsanız, reklamınızı iyi bir haberleşme stratejisi ve bununla beraber fikir üreterek yapmalısınız. Hedef kesime farkındalığınızı sağlayacak olan tasarımdan öncesinden iyi strateji ve iyi birer fikirdir. Strateji reklamın yolunu gösterir stratejisi olmayan reklam kayıp olur. Günü kurtaran geçici anlık reklamlar tasarım yönünden tatminkar olabilir fakat markaya katkı ve fayda sağlamaz. Podyuma çıkmak için reklam yapmış olmuş olursunuz. Podyumda akıllarda kalıcı olamazsınız. Burada sizi ön planda tutacak olan stratejide bulunan fikriniz olacaktır. Tasarım reklam ile bir bütündür sadece reklamın üretici fikri ve stratejisini örseleyen değil. Tasarımı reklamın süslenmesine benzetebiliriz.

Ajans bölümüne geldiğimizde ise size reklam yerine tasarım sunan , amacını bilmediği reklamı meydana getiren , anlık ihtiyacınız olan şeyleri karşılayan bir ajans modeli ile karşılaşırsanız masraflarınız çöpe gidecektir. Reklam veren olarak öncesinden ajansa fikrini ve stratejilerini mesele. Anlatılanlar size fayda sağlıyor ve ileri taşıyor ise vazgeçmeyin derim. Bir fazla ajans fikirden öncesinden güzel tasarıma önem verebilir. Buna bakılırsa değerlendirip reklama onay veriyorlar. Daha ondan sonra bütçe oluşturup reklamdan olumlu sonuçlar alamayınca reklamı durdurmaya karar veriyorlar.
Satın alan olarak bu tarz şeyleri düşünmelisiniz. Ajansı ne kadar zorladığınızı , ne istediklerinizi değerlendirmelisiniz. Gelen reklamı inceleyip ajansın size ne istenilip ne verdiği kısmını gözden geçirmelisiniz. Ajans ile aynı fikirde olmalısınız ki hedefleriniz amacına ulaşabilsin. Devamlılık bu süreçte mühim. Reklam uzun vadeli yatırımı kapsar.

Bu haberleşme çabalarının ürünü olarak marka ortaya çıkacaktır. Ters taktirde değişik konuşan , yönünü bilmeyen şirket marka olmaya yaklaşabilir mi ? Reklamında kimlik problemi yaşayan reklam kişilikten mahrum olacaktır. Marka yapısı oluşmamış zihinlerde bu fikirler uyanmamış olacaktır. Bu durumda reklam art dönüş alınamayacak duruma düşürülür.

Ajans olarak da güruh arkadaşları iyi fikir üreticisi olmalı ki müşteriyi yönlendirebilsin. Müşteriye cihet verip onun zihninde yer saha boşlukları doldurabilmeli! Ajans, yalnız tasarım odaklı reklam meydana getiren üretici olmak yerine strateji ve fikir üreten bilinçli kişiler istihdam edip reklam ajansı kimliğini taşınmalıdır. Uzun solukta reklam ajansları olabilmek adına fikir dolu işler yapmanız ve bu sayede müşterilere sağlanan satış için art dönüşleri sağlamalısınız.

Tasarım fikrin makyajıdır fakat reklamın elbisesi değil.

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla