Televizyon Reklamcılığı

Televizyon Reklamcılığı

Fark ettiniz mi bilmem ama televizyon reklamcılığında değişmeler söz konusu bunlardan en çok irdelediğim ise herhangi bir dizi içerisinde kullanılan ürün.. Yani karadeniz de bir dizi çektiğimizi düşünelim ve bu dizi içerisinde çay içilen bir sahnede Kardeniz de yetiştirilen çay ürününü gösteriliyor bu markalar da belli başlı markalar. Gelecek zamanda trend olur mu neden olmasın aslında burada bir taşla iki kuş mantığı var. Bir yandan ürünü empoze etmek bir yandan marka bilinirliğini artırmak.. Ünlü olan kişilerin dizilerde filmlerde hatta günlük yaşamda kullandığı bir çok ürün markadır veya marka yolunda büyüme gösteren şirketlerin bir oyunudur aslında.. Her hangi bir ünlü olan kişiye ücretsiz olarak bu ürünler temin edilir ve bu sayede marka o ürünü o ünlü kişi üzerinden kendi hayranlarına daha doğrusu kendi toplumuna gösterir.. Türkiye’de hayranlık kelimesi abartılı bir şekilde yaşanıyorken en mantıklı çözüm ise bu olsa gerek eskiden markalar broşür katalog bastırırken şimdi dijital ortamda her şeyi çözebilmekte ve bu sayede bir çok şirket marka olma yolunda büyüme göstermiş ve bu değişime ayak uyduramıyanlar ise kepenklerini kapatıp karanlığa gömüldüler..

Günümüzde bir çok televizyon kanalı var ve bunlar üzerinde gösterilen reklamlar belli bir strateji üzerinde ilerliyor herhangi bir kanal reklam kuşağına girdiğinde ve o reklamda çay üreten bir firmayı anlatıyorsa hemen kanalı değiştirip diğerlerine baktığınız zamanda aynı ürünü görmektesiniz. Bu durum satış pazarlamada ısrarlı satış dediğimiz bir olay aslında.. Israrlı satış nedir derseniz bir ürünü hatta aynı ürünü bir çok kere karşınıza çıkarmaktır televizyon izlerken radyo dinlerken, gazete okurken, dergiyi incelerken yolda yürürken simit yerken çay içerken her daim karşınıza çıkar ve ürünü aldıktan sonra kullandıktan sonra bu kadar ısrarcı olmaktan vazgeçer ve oluşturmuş olduğu satış çemberine bir yeni müşteri kazandırmış olur..

Televizyon reklamcılığında özellikle pespembe diziler arasında dolaşırken rastladım ve o kadar çok ilgilimi çekti ki aklıma şu geldi neden o dizi içerisine bu reklamlar gömülmüyor. Şöyle söyleyeyim dizinin içerisinde makarna yapan bir kadın düşünün ve bu kadının makarna tenceresine koyduğu markanın günümüzde var olan bir marka ürünü olsun yani piyale veya başka bir şey.. neyse durumu canlandırmaya devam.. bu makarnayı o dizi içerisinde kullanır ve harika bir makarna yapmış olur bu sayede ekran başındaki izleyenlerin aklına empoze ederek en iyi makarna piyale makarna güdüsüne ekleyerek seyirciye bu aktarılır.. Örnek olarak söylemek gerekirse kanal D ekranında yayınlanan “Güneşin Kızları” dizisinde bu durum oldukça açık bir şekilde sergilene bilmektedir… Diğer bir çok diziye de  baktım ancak standart alışa geldik reklamlar vardı ama bu dizide bir hayli farklı bir televizyon reklamcılığı var sanırım pilot dizi olarak seçilmiş olabilir..

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla