Türkiye sınırları içerisinde bir marka olmak aslında günümüzde kolay ama bir o kadarda güç bir durumdur. Eğer elinizdeki kullanmayı bilmiyorsanız vay halinize!.. Bir marka yaratmak emek isteyen, çaba isteyen ve en önemlisi de fedakar davranıyor olabilmekten geçiyor diğer materyaller ise yani sosyal medya, pr çalışmaları daha sonra gelmekte.

Ankara’da yaşıyorsanız eğer dünden bu güne gıda sektöründe var olan bir marka’dan bahsetmek istiyorum hatta marka zincirinden. “ASPAVA” bunu herkes duymuştur hatta gidip konseptlerinide görenler olmuştur önlerine sunulan yemeklerin tatına varmışlar ve daha sonra hadi yemeğe çıkalım denildiğinde neden ilk akla geldiğini söylemek gerek… Neden ilk akla gelen “ASPAVA” çünkü siz bunu tatmışsınızdır tadı aklınıza ASPAVA olarak o masada kazınmıştır. Oturduğunuz koltuk, baktığınız garsonlar, gözünüze çarpan daha nice materyal.. İşte bu nedenden dolayı ASPAVA olarak bir çırpıda aklınızda kalmıştır..

Peki bunları bu kadar ayrı kılan şey nedir? Aslında ayrı kılansa sunumları yemek istediğinizde o yemeğin yanına gelen ikramlar kimisi sunulan o ikramlar ile bile doymakta örnek olarak ikram sunulan yemekler (Cacık, Patates Kızartması, Mevsim Salatısı, Közde Mantar, Ezmeler, Tatlı ve Çay). İşte bizi cezbeden tarafı da bu aslında sunulan ikramlar. Menüde ki en ucuz yemeği bile yeseniz en pahalısını da yeseniz ikram hep aynı ikram olarak kalacaktır.

Ankara Küçük Esat da gördüğünüz yan yana 3 tane ASPAVA var ve bunların isimleri de bir birinden ayrıdır. Kimisi Koç Aspava, kimisi Meşhur Aspava kimisi Yıldız Aspava ve şu söylenmekte başka şubemiz yoktur. Peki madem şubeniniz yok o zaman neden ASPAVA aslında sırrı açılımında saklı bir marka (A – Allah S – Sağlık P – Para A – Afiyet V – Versin A – Amin) bunun açılımını pek fazla kimse bilmez ama ilk duyduğumda bende şaşırmıştım.

Benim için ASPAVA Türkiye’de bir marka önüne veya sonuna ne koyarsanız koyun ASPAVA tabelalarda büyük yazıldığı sürece Türkiye’de bir marka olma yolunda ilerleyecektir.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

2 Comments

  1. emek cilingir Reply

    aspava adına yakısan zengın menusuyle vazgecılmezım

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.