Bir tasarımcı olarak sizden beklenen, genel anlamda yok artık dedirten şeyler oluyor değil mi? Bir çok süre da fazlaca kompleks şeyleri bayağı, kullanışlı hem de da güzel bir halde tasarlamanız planlanıyor. Tüm bu istekleri yerine getirmeye çalışırken bir de bu tarz şeyleri UX dediğimiz lisan-ı Türkçede kullanıcı deneyimi denilen etkeni de hesaba katmanız gerekiyor. (UX nelerdir bilmiyorsanız sizi bu şekilde alalım : UX nelerdir?)

Tüm bu zorlukların bizi -içten içe yoran- saçımızı başımızı yolası bir hale soktuğunu tamamımız biliriz. Fakat kaçırdığımız bir şey var : Edinim. Tembel olabilirsiniz, düzensiz ya da, ama bir konum sizi bir şeyleri yapmak zorunda bıraktığında en sağlam tecrübeleri o anlarda edinirsiniz. Hatırlayın, yanlış kesilmiş kartvizitler yahut klişesi patronunuzu 2-3 bin Türk lirası zarara sokan tasarımlar. Eğer bunlar olmasaydı bu ölçüde olabilir miydiniz?

Hadi Arayüz Tasarımını bir adım öteye taşıyalım. Yaptığımız tasarımlara kullanıcı deneyimi süzgecini de ekleyelim.

“Kaçırdığımız şey, insan bilgisi”
Geçmişten bugüne gelen alışılmış bir kullanım deneyimi hafızası var. Bu tüm bilgisayar kullanan insanlığın ortak hafızası. Örnek olarak bir diyalog penceresinde onaylayıcı butonun hep solda olması. İnsan eli ilk oraya masraf. Hatta onaylamanızın riskli olduğu durumlarda da bunu tam tersi tasarlarlar. Sebebi de ezberlenmiş bir halde soldaki butona bilinçsizce basmanızın istenmemesidir. Bkz :

Diyalog

Varsayımlar ile kullananların davranışları ile alakalı yorum yapmak

Bu, bir çok süre benim de yaptığım bir hata. Bu aşamada sayısal verilere ve araştırmalara ihtiyacımız var. Bir çok süre bu yanlışın temeli tasarımı yaparken kendi deneyimlerinizi kıstas kabul etmeniz olur. Bu durumla iyi mi baş edeceğiniz hikayesinde kendinize sormanız ihtiyaç duyulan yararlı olacak bir kaç sual hazırladık.

Icon, sembol ve logolar hangi anlamlara geliyor?Kullanıcı aramış olduğu şeyi nerede bulmak talep eder?Kullanıcının dikkatini o an olması gerektiği yerde iyi mi toplarım?Açıklamaları okumayı mı seçerler yoksa sizin onları yönelttiğiniz yolu mu?En önemlisi ve hem de bu misal soruların çıkış temeli, mantalitesi “Tasarımı yaparken hangi soruları kendime sormalıyım?”

Görüldüğü suretiyle aslen tamamı fazlaca mantıklı sorular. Bir çok tasarımcı -ben de iç olmak üzere- bu hataya düşüyor.

Niçin bu kadar mühim bunlar? Kullanıcı öğrensin abi! Çok da değil artık!” diyenleriniz var şeklinde, duyuyorum. Fakat bu tarz şeyleri göz ardı edemeyiz. Zira Facebook etmedi ve bugün 50 yaşındaki dedeniz dahi  kullanabiliyor.

Kullanıcılar cahil olabilirBazıları kullandığınız butonları, pencereleri ya da kontrolleri ilk kere görüyor olabilirKimileri için baş karıştırıcı olabilir

Bu maddeler tamamıyla ütopik kriterler. Ama, askere giden-gelenler bilirler, anlatıldığında yok artık diyeceğiniz insanoğlu gerçekler.

Oldukça fazlaca kullanıcı odaklı düşünmek

Bu da yanlış bir bakıma, takınılan tutumun neyi getirip neyi götürmüş olduğu tartmamız gerekiyor. YouTube’da tam şarkı dinleyecekken karşınıza çıkan, ilgilenmediğiniz reklamlar bunun en güzel örneklerinden.  Ek olarak şu an bu sitede gördüğünüz reklamlar da buna dahil. Kullanıcı deneyimi hikayesinde web sitelerine muhtelif yollarla bu yaptırımı dayatan en büyük şirket bulunmasına rağmen Google bunu YouTube örneğinde gördüğünüz şeklinde çiğniyor, çiğnemek zorunda kalıyor.

Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.