Herkese merhaba; Bu gün sizlere Google’da sesli arama özelliğinin wordpress siteler üzerinde nasıl yapıldığına dair bir kaç bilgi vermek istiyorum öncelikle bunu yapabilmek için ya eklenti kullanmanız gerekli ya da kodlar üzerinde biraz oynama ile çözebilirsiniz.

Öncelikle kullana bileceğiniz eklenti

Yukarıdaki eklentiyi kurduktan sonra Bileşenler’de WordPress Search olarak bir bileşen çıkacaktır ve bu bileşen ile widget konumunu belirleye bilirsiniz.

Kodlama olarak bunu nasıl yapabilirsiniz onu anlatayım öncelikle Search box’ın temanızda nerede olduğunu tam olarak bulmanız gerekli genel olarak sitenin üst tarafında olan arama kutuları header.php dosyaları içerisinde olmaktadır ancak sizin kullandığınız temada değişkenlik göstere bilir. WordPress alt yapısına sahip siteler genel olarak HTML5 desteklemektedir. Aşağıdaki kodu gerekli dosya içerisinde aramasını yapınız.

<input type=”search” id=”s” name=”s” />

Bu kodu bulmanız gerekli bulduktan sonra bu kodların içerisine HTML5 için var olan voice özelliğini eklemek kalıyor. O kodda aşağıdadır.
x-webkit-speech=”x-webkit-speech” onwebkitspeechchange=”this.form.submit();”

bu kodu eklemeniz gerekmektedir. Yani aşağıdaki gibi olmalıdır.

<input type=”search” id=”s” name=”s”  x-webkit-speech=”x-webkit-speech” onwebkitspeechchange=”this.form.submit();”/>

Bu işlemleri yaptıktan sonra bu özelliğin çalışması için öncelikle kullandığınız temanın HTML5 destekli olması ve daha sonrada kullandığınız tarayıcınız HTML5 destekli olması gereklidir.
Author

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.