Yaygın olarak tasarım hataları

Yaygın olarak tasarım hataları

Her proje sütliman gitmez. Kimi işler aksi masraf, müşteriler mutsuzdur ve projeye harcadığınız süre ve kaynaklar gitgide hızlanarak genişler. Beklenen hasılat mühim seviyede düşüşe geçer ve kim bilir zararla kapatırsınız.

Başlarda bu 10 yaygın tasavvur projesi hatalarını tanımlayarak ve gelip o yaratıcı kıçınızdan ısırmalarından ilkin onlardan kaçınarak bu büyük sorunlara yönelin.

 

“Hayır” demeniz ihtiyaç duyulan yerde “evet” dediniz.

Yapmak zorunda değilsiniz ve yapmamanız da icap eder. Bir tek uygun işleri kabul edin.

Hepsini tamamladık. Büyük bir işin cazibesi sıhhatli karar vermenizi etkileyebilir. Hele ki o esnada öteki bir işiniz yoksa. Fakat kendinize bir mesele: “Bu iş için hakikaten doğru kişi miyim?”, “Bu beni telaşlandırıyor mu?” Kimi “hayır” diyebilmek gelecekteki sorunlardan kaçınmanızı sağlar.

 

Yazılanlardan hiç bir şey anlamadınız.

İstesek de istemesek de işler kimi aksi masraf. Buna “yaratıcı farklılıklar” deyip öyleki bırakalım. Ne süre yeni bir işe girseniz, aşağıda yazan hususi maddeleri anladığınızdan güvenli olun ve müşterinize iyi mi çalıştığınızı ve ne ile sorumlu olduğunuzu tefrik ettirin. Birtakım iş terimlerini ve durumları birlikte taktim etmek hiç tarihi boşa harcamak değildir.

 

Tasavvur kabusuna” takılıp kaldınız

“Hey! Bunu da ekleyebilir miyiz?” Elinizdeki özetle (brief ile) çalışmaya başladığınız bu işlerde o özet, aradığınız özet değildir, karar vericileri bulun, bu tarz şeyleri işe karıştırıp odaklayın ve işi geçici olarak bırakmalarına karşı onları olabildiğince ivedi ikna edin. Herkesi mesut etmeye emek harcayarak sonsuz yinelemeler yapmayın.

 

Bir şeyleri düzeltmek için etrafta yoktunuz.

Olur da yürüyüp takımınızı kendi kendine bırakırsanız, her şeyin kusursuzca gitmesini beklemeyin. Dışarda yürümeyin ve günübirlik projeleri unutun. Müşterilerinizle birtakım performans metrikleri üstüne anlaşın ve onları ölçün. Eğer proje işlemiyorsa derhal sorumluluk alın. Bütçenize gore inşa edin.

 

Tasarımınız yüksek bir kavramdır. Bir Darbe değil.

Tasarımınızın sarmal eğrilerinin olması ve yuvarlak yeni yazıtiplerinizi stüdyodaki her insanın sevmesi harikadır. Fakat eğer hedef kitlenin davranışını değiştirmiyorsa, alan kişi onu oldukça sevse bile siz kaybetmişsiniz anlama gelir.

 

Tasavvur ile alakalı yargılanacağınızı unuttunuz

“Marka farkındalığı” ve “Site müdavimleri” şeklinde net olmayan fikirler uygulamada yararsızdır. Eğer insanoğlu bir markadan ve onu temsil eden her şeyden nefret ediyorlarsa bir logoyu tanıyıp tanımamaları kimsenin umrunda değildir.  Satışlar, hasılatlar ve para şeklinde faydalı noktalar üstünde durun.

 

Bir bütçe üstüne anlaşmadınız.

Adamakıllı bir bütçe üstüne anlaşmadıysanız müşteriniz faturanızı uygun bulmayabilir. Bir müşterinin yapacağı masrafa tahsisat ne beklediğini peşinen ortaya çıkarın ve ona cebine uyan bir şey verin. Müşterinin bütçe ile alakalı bir fikri yoksa, proje ile alakalı da bir fikri yoktur.

 

Yapmış olduğunuz blöf, döndü sizi buldu.

Bilhassa bir müşteriyle anlaşırken, bir probleminin cevabını hemencecik bilemezseniz ilk cevap olarak “doğal olarakyahutmesele değil” diye yanıtlayıp ne düşüneceğinizi sonraya bırakmak akıllıca olabilir. Fakat bunu yapmazsanız ileriki süreçlerde ağırbaşlı stres ve sıkıntılarla karşı karşıya gelirsiniz.

 

Oldukca oldukça iş aldınız.

Asla kimse bir işi reddetmek istemez. Fakat sırf üç değişik projeyi aynı anda kıvırabildiniz diye bunun hep bu şekilde gideceğini sanmayın. Realist olun ve işler aksi gidecek olursa listenizde nefes almak için bir boşluk bırakın.

 

Kendinizi savunmadınız.

Minimum gayret sarf etmenin yollarını arayıp gören türden biriyseniz, şimdi tasavvur piyasasından çıkın. Kibirli ve kaba olmadan, müşterinizin projenin her ufak ayrıntısını dikte eden önyargılarına ruhsat verirseniz (bu maviyi beğenmedim, al tecrübe edelimşeklinde) O süre tasavvur hedeflerinize bağlı kalmakta ve onları sindirmekte başarısızlığa uğrarsınız. Bu kuralı süreç süresince aklınızda tutun ve bu noktadan oldukça uzaklara gitmeyin.

 

Sizinde geçmişte yapmış olmamayı arzu ettiğiniz tasavvur hataları var mıdır? Bizimle paylaşın!

tasarimci

Tasarımcı Blogu olarak Grafik Tasarım konusunu inceleyen ve bu konuda trend tasarımları, çalışmaları paylaşan ve video eğitimler ile bir grafik tasarımcının ihtiyacı olan tüm grafik tasarım dosyalarını sunan bir tasarımcı blogudur.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla